Nalepke z opozorili o tveganju raka tudi na alkoholnih pijačah?

Številne raziskave so že pokazale, da alkohol povečuje tveganje za vsaj sedem vrst raka. Vodja službe za javno zdravje v ZDA je tako predlagal obvezna opozorila, ki bi jih zapisali na vse alkoholne pijače, podobno kot jih imajo tobačni izdelki.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vodja ameriške službe za javno zdravje  dr. Vivek Murthy je opozoril, da je alkohol povezan s številnimi vrstami raka, zato je predlagal, da bi na alkoholne pijače napisali opozorila o tem tveganju, tako kot jih imajo tobačni izdelki.

“Alkohol je v ZDA tretji najpogostejši vzrok za nastanek raka, ki ga je mogoče preprečiti. Vsako leto prispeva k približno 100.000 primerom raka in 20.000 smrtim,” je poudaril Murthy.

Po njegovih besedah študije dokazujejo povezavo alkohola z vsaj sedmimi vrstami rakarakom dojk, debelega črevesa in danke, požiralnika, jeter, ust, grla in glasilk. Večina Američanov se sicer ne zaveda tega tveganja.

“Med tistimi, ki popijejo dve alkoholni pijači dnevno, bo med sto prebivalci za rakom zbolelo pet žensk več in trije moški več, kot med tistimi, ki ne pijejo,” je pojasnil.

tveganje za raka

Predlagal več ukrepov

Murthy je pozval k več ukrepom, med drugim je tudi ta, da bi na nalepke alkoholnih pijač dodali opozorilo o tveganju za raka. Trenutno je na alkoholnih pijačah v ZDA napisano opozorilo o nevarnosti pitja med nosečnostjo, pri upravljanju vozil in strojev ter splošno opozorilo o škodljivosti. Spremembo napisa bi moral odobriti kongres.

Opozoril je tudi na javnozdravstvene smernice, v katerih je še vedno zapisano, da zmerno uživanje alkohola ne škoduje zdravju. Za zmerno pitje se šteje do ena merica alkohola na dan za ženske in do dve za moške. Za merico se šteje 1 deciliter vina ali 2,5 dl piva ali 0,3 dl žgane pijače (NIJZ). Dolga leta so ameriške smernice celo priporočale zmerno pitje alkohola, ki naj bi pomagalo preprečevati srčne zastoje in kapi.

tveganje rak

Dr. Vivek Murthy je vodja službe za javno zdravje, ki ga v ZDA imenujejo ‘Surgeon General’. Predlaga ga predsednik, potrdi pa senat. Surgeon General odločevalcem svetuje pri vprašanjih javnega zdravja, njegova naloga pa je tudi izdaja zdravstvenih opozoril in priporočil, na primer o kajenju, prehrani ali epidemijah. Murthyja bo pod Donaldom Trumpom nasledila urgentna zdravnica Janette Nesheiwat, ki zdravstvene teme pogosto komentira na Fox News, CBS in drugih televizijskih postajah.