Nekater bi se morali izogibati kostanju

Začela se je sezona kostanja: marsikomu najljubši letni čas, ko si mnogi privoščijo jesensko peko kostanja in uživanje v njem. Vendar bi se nekateri morali ustaviti.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Porcija 100 gramov surovega kostanja vsebuje 170 kalorij, 2 grama beljakovin, 2,7 grama maščob, 36,6 gramov ogljikovih hidratov, 7 gramov sladkorja, 500 miligramov kalija in 5,5 gramov vlaknin.

Njihovi pozitivni učinki se odražajo na številnih področjih: kostanj vsebuje številne zaščitne antioksidante, vključno z vitaminom C in karotenoidoma luteinom in zeaksantinom ter različne rastlinske spojine, vključno s polifenoli, kot so galna kislina in tanini. Kostanj je tudi dober vir kalija, ki je pomemben za uravnavanje krvnega tlaka, pomaga pa tudi pri zaščiti srca. Kostanj nam lahko pomaga zmanjšati apetit v primerjavi z drugimi oreščki. Imajo tudi manj maščob in kalorij. Poleg tega obetavne študije na živalih kažejo, da lahko dodajanje kostanja prehrani zmanjša kopičenje trebušne maščobe.

Ali je kostanj varen za vse?

Kostanj je v kategoriji osmih oreščkov, ki predstavljajo skupno tveganje za alergije. Nekateri ljudje so lahko alergični na kostanj, čeprav dobro prenašajo na primer arašide in obratno. Surovi kostanji so varni za večino ljudi, a ker vsebujejo tanine, lahko pri nekaterih posameznikih povzročijo prebavne motnje in slabost, zlasti pri tistih z boleznimi jeter ali ledvicami.

Ljudje, ki so nagnjeni k alergijam ali imajo alergije na oreščke, naj se vsekakor posvetujejo s svojim zdravnikom, preden ta orešček vključijo v svojo prehrano.