Ladja Deala za prevoz živine, ki pluje pod tanzanijsko zastavo, je pred 11 meseci obtičala pri rtu Ubac ob hrvaški obali.
Krajani so že dolgo nestrpni, saj pravijo, da se ta zgodba vleče predolgo in da ladja kazi podobo njihove obale.
“Lahko se zgodi ekološka katastrofa,” je prepričana ena od občank Raše.
“Vprašanje časa je, kdaj bo počilo, in ravno tega najslabšega možnega scenarija se domačini bojijo že od prvega dne. Ko se takšna beštija odpre, bo to ogromno onesnaženje za naravo, ribištvo, morje, turizem, ne samo za naše kraje,” je dejal ribič Robert Vareško.
Ladja je vsak dan v slabšem stanju. Poleg tega, da ima že tri luknje na premcu, se je pred nekaj meseci odprla velika luknja na krmi. Čeprav so gorivo izčrpali, prav tako zaoljeno vodo, so njeni ostanki, opozarja biolog Neven Iveša, še vedno na ladji. In to ni edina težava.
“Zaradi vpliva atmosferskih razmer je bil ves material, tudi nevaren, dalj časa naplavljen v okolje Raškega zaliva,” je pojasnil Iveša.
Bodo ladjo končno odstranili?
Po več kot 11 mesecih se zdaj vendarle zdi, da se morda bliža konec. Nasedlo ladjo bo z rta Ubac odvleklo turško podjetje. Kdaj natančno, še ni jasno.
Kot so sporočili s pristojnega ministrstva, trenutno potekajo pripravljalna dela, da bi zagotovili pogoje za začetek operacije odstranitve ladje.
Župan občine Leo Knapić, na območju katere leži Deala, zahteva, da ladjo čim prej odstranijo. Po njegovih besedah ladja “dobesedno razpada in gnije”, je “nevarna”, “čas za njeno odstranitev pa je že zdavnaj minil”.
Načrt predvideva, da bodo 80 metrov dolgo plovilo dvignili na plavajoči dok in ga nato odvlekli v razrez.