Nič več ločevanja zamaškov od plastenk

Na trgu so se pojavile plastenke z neodstranljivimi pokrovčki. Zamaškov tako ni več mogoče ločiti, kot je bilo to mogoče do sedaj, ampak so povezani s plastičnim obročem, ki je pričrvščen z nekoliko močnejšo plastično nitjo. Zakaj so se odločiti za takšno rešitev?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Gre za direktivo Evropske unije, ki cilja na idejo recikliranja čim več plastike. Kot velja za direktive Evropske unije, gre za nekaj, kar je bilo že zdavnaj izglasovano in mora v celoti še stopiti v veljavo.

V tem primeru je Evropska unija maja 2018 objavila novo direktivo o tem, kako ravnati s plastičnimi izdelki za enkratno uporabo. V skladu s to direktivo se med drugim pijače lahko prodajajo v plastičnih steklenicah le, če pokrov ostane pritrjen na steklenico. Direktiva je bila izglasovana 5. junija 2019, proizvajalci pa imajo obveznost, da ji svoje izdelke v celoti prilagodijo do decembra 2024.

Nova direktiva EU o plastiki za enkratno uporabo po vsem svetu velja za najbolj ambiciozen pravni instrument, ki obravnava morske odpadke. V bistvu prepoveduje plastične izdelke za enkratno uporabo, kjer so možne alternative. To so na primer plastične vatirane palčke, jedilni pribor, krožniki, slamice …

Ta direktiva je del prve Strategije Evropske unije o plastiki, katere cilj je recikliranje plastične embalaže na trgu EU do leta 2030, zmanjšanje porabe plastike za enkratno uporabo in omejitev namerne uporabe mikroplastike.

Odpadke bi lahko zaradi te odločitve zmanjšali za 10 odstotkov
Po podatkih Evropske komisije Evropejci vsako leto proizvedemo 25 milijonov ton plastičnih odpadkov, vendar jih manj kot 30 odstotkov zberemo za recikliranje. V skladu z direktivo je v EU od 80 do 85 odstotkov morskih odpadkov plastičnih, pri čemer plastični predmeti za enkratno uporabo predstavljajo 50 odstotkov, predmeti, povezani z ribolovom, pa 27 odstotkov celotne količine.

Potem ko bo leta 2024 v EU postalo obvezno, da zamaški in pokrovi ostanejo pritrjeni na vse plastenke s pijačo, se predvideva 10-odstotno zmanjšanje plastičnih odpadkov na evropskih plažah. Direktiva navaja, da so pokrovčki in pokrovi iz plastike nekateri plastični predmeti za enkratno uporabo, ki jih najpogosteje najdemo na plažah v EU.

“Posledično je treba embalažo za pijačo, ki je plastični izdelek za enkratno uporabo, dovoliti dajati na trg le, če izpolnjuje posebne zahteve glede oblikovanja izdelka, ki znatno zmanjšajo izpust pokrovov in pokrovov iz plastike v okolje,” navaja direktiva.

Skratka brez težav ni šlo. Ker ima EU rada standarde in pravila, se je odločila standardizirati te pokrove, da bodo ustrezno močni, zanesljivi in ​​varni, medtem ko med uporabo izdelka ostanejo pritrjeni na steklenico.

CEN, evropski odbor za standardizacijo, je najprej zavrnil zahtevo Evropske komisije za razvoj standarda za zamaške in pokrove, ki ostanejo pritrjeni na posode za pijačo, standardizacija pa je uspela šele v drugem poskusu.

Toda kako koristna je taka stvar? Seveda je vsakršen razmislek o ohranjanju okolja koristen in dobrodošel, jasno je tudi, da lahko takšna rešitev dolgoročno prinese nekaj dobrega, vendar je treba povedati tudi, da argumenti za takšno rešitev puščajo vtis, da do sedaj plastenk ni bilo mogoče reciklirati skupaj z zamaški, zdaj pa imam končno lahko pokrovček pritrjen na plastenko ali kartonsko embalažo.

Predlaga, da so prej zamaške redno metali na cesto, zdaj, ko so pritrjeni na steklenico, pa temu ne bo več tako. In pravzaprav se ne moremo spomniti, kdaj smo nazadnje videli goli čep v okolju. Običajno ljudje steklenico z zamaškom obravnavajo skupaj, ne glede na to, ali jo reciklirajo ali, no, onesnažujejo okolje.

Poleg tega imajo tisti, ki niso pripravljeni na recikliranje, priklopljeni na recikliranje in jih v to ne bodo prisilili, zato je vprašanje, kakšni so dejanski učinki tega ukrepa.

Morebitna težava je tudi sama uporabnost, kar se še posebej pozna pri manjših stekleničkah, tistih po pol litra, ki se popijejo v mestu, na cesti ali v avtu. Kot pišejo potrošniki na različnih forumih ali družbenih omrežjih, pitje neposredno iz plastenke ni vedno najbolj prijetno.

Index se je obrnil na Jamnico, Coca-Colo Hrvaško in Vindijo ter jih vprašal, ali jim je direktiva otežila proizvodnjo, ali menijo, da lahko nesnemljivi pokrovčki res povečajo stopnjo zbiranja in recikliranja odpadne embalaže, pa tudi, kako komentirajo, da -snemljivi pokrovčki motijo ​​pitje pijač.