Novosti pri operacijah sive mrene

Ob rob kongresu Evropskega združenja za kirurgijo katarakte.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Milanu je bil med 16. in 20. septembrom letošnji evropski kongres kirurgije sive mrene, ki smo se ga udeležili tudi zdravniki in osebje našega centra v Portorožu www.hawlina.eu. Na kongresu v Milanu so bili zlasti izpostavljeni načini meritev očesa, ki omogočajo, da se čim natančneje izmerijo parametri očesa potrebni za izračun dioptrije intraokularne leče, ki jo vstavimo v oko.  Prav tako je bilo predstavljenih več novih leč, ki s svojo inovativno obliko omogočajo podaljšanje gorišča brez posebnih motenj, kot so bleščanje ali krogi okrog luči. Kot spremljajoča tema so bile celostno predstavljene možnosti za zeleni prehod v medicini.

Danes je način odprave dioptrije z vstavitvijo multifokalnih intraokularnih leč že uveljavljen koncept za tiste, ki imajo sivo mreno (strokovno katarakto) in po operaciji ne želijo biti odvisni od očal. Vse več ljudi pa se v zadnjem času odloča za enako  operacijo tudi, ko še nimajo sive mrene. To so zlasti vsestransko aktivni ljudje nekako po 45. letu, ki želijo živeti brez očal ali kontaktnih leč, opravljati svoj poklic ali se udejstvovati v športnih aktivnostih, kjer očala predstavljajo oviro, sploh če potrebujejo več različnih očal za različna opravila, npr. vožnjo, delo z računalnikom ali branje. Pri tem gre za nadstandardno storitev, ki ni vključena v obvezno zdravstveno zavarovanje.

Kaj sploh naredimo pri operaciji zamenjave intraokularne leče?

Pri tej operaciji skozi zelo majhno vstopno rano z ultrazvočno sondo premera 2 mm odstranimo očesno lečo, v lečno ovojnico pa vstavimo umetno lečo, s katero odpravimo dioptrijo. Intraokularne leče, se med seboj  razlikujejo le v inovativni obliki sprednjih in zadnjih ploskev leče, ki omogočajo lom svetlobe tako, da nam omogoča dober vid na vse razdalje.

V življenju se dioptrija spreminja, zakaj po vstavitvi intraokularnih leč ne bi bilo tako tudi poslej in se bo dioptrija spreminjala tudi po vstavitvi umetnih leč ?

V mladosti se nam dioptrija spreminja predvsem zaradi tega, ker nam oko raste, torej se spreminja njegova osna dolžina in ukrivljenost roženice. V kasnejših letih oko ne raste več in se dioptrija spreminja zato, ker se spreminja očesna leča. Ta postaja trša in se ne prilagaja več na bližino, hkrati pa se začne motniti, s tem pa se spreminja tudi lomnost svetlobe in posledično dioptrija. Če torej lečo nadomestimo z umetno, ki se ne spreminja več, ostaja dioptrija očesa stabilna.

Ali starost vpliva na uspeh operacije?

Starost, ob pogojih, da so vse druge značilnosti očesa normalne, ne igra pomembne vloge. Pred kratkim je bila npr. operirana pacientka, ki smo ji zaradi astigmatizma  svetovali monofokalno torično lečo. Gospa, čeprav že kar v letih, je po operaciji sicer odlično videla na daljavo, vendar si ni želela nositi očal za bližino. Ker si je tako močno želela neodvisnosti od očal, smo ji v oko dodatno vgradili multifokalno in zdaj je z vidom, predvsem pa nad tem, da ni več odvisna od očal tudi na blizu, zelo zadovoljna. Podobno je z vidom brez očal zelo zadovoljno 24 letno dekle, ki je imelo prirojeno sivo mreno, ali 92 letna gospa, ki zelo rada  bere in zaradi posledic tumorja na nosu ne more nositi očal.

Je po operaciji dejansko možno pričakovati popolno neodvisnost od očal. Ali to pomeni, da očal prav nikdar ne bo potrebno več nositi ali jih bomo tu in tam še potrebovali?

Pri naših pacientih natančno spremljamo pooperativni uspeh, ne le takoj po operaciji, ampak tudi več let po operaciji. Približno 80% naših pacientov nikoli ne nosi več očal, preostala petina pa jih občasno potrebuje za branje zelo drobnih tekstov ali npr. pri vožnji v slabših pogojih. Pri tem gre v veliki večini za zelo majhne dioptrije, ki pa vendarle dodatno izostrijo vid. V večini časa tudi ti pacienti očal ne potrebujejo in jih tudi ne nosijo. Le nekaj naši pacientov očala na daleč ali za blizu še vedno potrebuje zaradi posebnosti poklica.

Kako izberete tip leče za posameznega pacienta?

Imamo že več kot 10 let uspešnih  izkušenj z vstavitvijo multifokalnih leč in pri nas nam ni bilo doslej  potrebno zamenjati niti ene. V Milanu so bile predstavljene še nekatere nove leče, ki jih bomo v kratkim preskusili pri nas in s tem dodali izbor leč vrhunskih  proizvajalcev leč. Razlog za to, da vgrajujemo leče več proizvajalcev, je to, da izbiro leč prilagodimo individualno, saj se vsak tip leč nekoliko razlikuje od drugega. Danes sta najmodernejši dve vrsti intraokularnih leč: trifokalne leče in leče s podaljšanim goriščem. Osnovna razlika med tema dvema skupinama je, da imajo trifokalne leče difraktivne kroge, ki omogočajo odličen vid na blizu na razdalji med 35-40 cm, pa tudi na srednjih razdaljah in na daljavo. Morda je z njimi prve mesece nekoliko težje voziti ponoči, ker imajo nekoliko več odsevov okrog luči. Za razliko od teh omogočajo leče s podaljšanim goriščem (extended depth of focus, EDOF) leč na blizu oster vid nekako na  45-60 cm, prednost pa je, da večina pacientov ne vidi odsevov okrog luči ponoči. Če na primer nekdo dela pretežno na računalnik in je poleg tega še strasten bralec, ponoči pa ne vozi veliko, bomo najverjetneje izbrali trifokalno lečo. Če gre za nočnega voznika, ki ne bere veliko knjig, ampak za branje uporablja bolj računalnik, se bomo verjetno odločili za EDOF leče. Vse te leče so vrhunsko izdelane in imajo najboljše lastnosti glede optike, izdelave, stabilnosti in trajnosti. Hkrati pa je za dolgotrajno zadovoljstvo bistvena natančnost, skrb za pacienta in ne nazadnje tudi skrb za okolje.

Prof. dr. Marko Hawlina in dr. Petra Schollmayer

 

Kontakt: Okulistični center Hawlina & Schollmayer, Obala 77, 6320 Portorož, www.hawlina.eu

Tel: 031 394 224, +39 391 757 4951, Email: info@hawlina.eu