Obeležujemo dan brez cigarete

Danes, 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, ob katerem na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje želijo kadilce spodbuditi k opustitvi kajenja. Opustitev prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju. Posebej zahtevna pot je, če kadilci kajenje poskušajo opustiti sami, zato strokovnjaki priporočajo vključitev v posamezne delavnice in ozaveščanja za opustitev  kajenja, te potekajo po vsej državi in so na voljo brezplačno. Poleg tega priporočajo svetovanje, nikotinsko nadomestno zdravljenje ter zdravila na recept,  odsvetujejo pa nadomeščanje s elektronskimi cigaretami.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ozaveščanje in prihodnost brez tobaka?

Ob tem na Ministrstvu za zdravje  poudarjajo, da se že dolgo trudijo ozaveščati, s tem pa bodo nadaljevali tudi v prihodnjih letih.

“Prizadevanja države, stroke in civilne družbe na tem področju so nas v zadnjih letih postavila na zemljevid najnaprednejših držav v svetu. »Kljub temu pa si prizadevamo za dobre rezultate tudi v prihodnje. Leta 2022 je bila sprejeta Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022−2030, ki vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka. To pomeni, da delež prebivalcev, starih 15 let in več, ki bo uporabljal tobačne, povezane in druge nikotinske izdelke, ki niso registrirani kot nikotinska nadomestna terapija, ne bo presegal 5 %”

Kot poudarjajo se trudijo tako na lokalni kot tudi nacionalni ravni, še posebej se trudijo ozavestiti mlado populacijo, ki je najbolj dovzetna za začetek kadilskih navad.

Čeprav se delež kadilcev počasi zmanjšuje, od leta 2000 do 2020 se je delež kadilcev zmanjšal, iz 24,7 na 18,4 %, lahko bi rekli da kadi okrog petina prebivalstva. Vedno bolj pa postajajo nevarni novi tobačni izdelki, ki se pojavljajo na trgu.

Free Cigarettes Ashtray photo and picture

Nekaj mitov in stereotipov

Nekateri kadilci opravičujejo svojo razvado s prepričanjem, da sta pravilna prehrana in veliko rekreacije dovolj, da ohranijo zdravje. Ampak ni tako. Raziskave kažejo, da zdrava prehrana in rekreacija ne zmanjšata zdravstvenih tveganj, povezanih s kajenjem. 

Prenehanje s kajenjem pri večini kadilcev poveča občutek stresa in razdraženosti. Ampak ni nobenih dokazov, da je podvrženost temu stresu dolgoročno škodljiva. Pravzaprav raziskave kažejo, da ljudje, ki prenehajo s kajenjem, bolje jedo, se več rekreirajo in se bolje počutijo.

Večina kadilcev večkrat poskuša s prenehanjem, preden tudi dejansko uspe. Če ste torej poskusili prenehati s kajenjem in niste uspeli, naj vas to nikar ne odvrne od tega, da bi ponovno poskusili prenehati kaditi. Vsakič, ko namreč poskušamo prenehati kaditi, se naučimo nekaj novega, kar nam lahko pomaga pri našem naslednjem poskusu. Recite si, da je prvi ali drugi poskus prenehati s kajenjem vaja, tretjič ali četrtič vam bo že uspelo. Preprosto ne smete obupati in  poskusiti odnehati s kajenjem.

Škatlica cigaret,  naj bi vam življenje skrajšala za tri ure in pol, vsaka cigareta torej za dobrih 10 minut. Morda je ravno danes pravi čas.