Obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika (VIDEO)

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Reformacija kot versko, kulturno in politično gibanje se je začela 31. oktobra 1517, ko je nemški menih in profesor za biblijsko teologijo Martin Luther cerkvenim oblastnikom poslal svojih 95 znamenitih tez, v katerih je zahteval prenovo Cerkve. Ena od idej reformatorjev je bila, naj bodo verske knjige v ljudskem jeziku, to pa je pomembno vplivalo na razvoj književnosti, tudi rojstvo slovenske.

V tem času je nastala prva knjiga v slovenskem jeziku – Katekizem, ki jo je leta 1550 napisal Primož Trubar (1508-1586) in ji nato dodal še Abecednik. Dan reformacije kot državni praznik v Sloveniji praznujemo od leta 1992. Z njim se tako spominjamo tudi obdobja, ko smo dobili prve tiskane knjige.

Reformatorji so v 16. stoletju slovenščino dvignili na raven knjižnega jezika in nas uvrstili med narode, ki svoje misli in znanje zapisujejo v lastnem jeziku, je v video nagovoru ob današnjem prazniku spomnila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Danes je naša naloga, da slovenščino zaščitimo in razvijamo, je dodala.

Ministrica je dejala, da se je od časov reformacije mnogo spremenilo. Slovenščina je suveren jezik, uradni jezik Evropske unije in po njenih besedah smo lahko ponosni, da imamo v Sloveniji že deset let brezplačen dostop do jezikovnih portalov, svetovanj ter slovenskih in večjezičnih slovarjev s Franom, Frančkom in Franjo.

Slovenščina na napravah Apple

“Naš jezik odraža tudi našo kulturo in boj za njeno legitimacijo, raznolikost Evrope in prihodnost skupnosti,” je poudarila. Ob tem pa je opozorila, da je naša naloga, da slovenščino zaščitimo in razvijamo. Kot je dejala, smo dosegli, da je letos slovenščina zaživela na napravah Apple. “Pričakujemo, da bodo temu kmalu sledili drugi,” je dodala.

Golob: Čas reformacije za Slovence svetlo obdobje

Čas reformacije je bil za Slovence svetlo obdobje, ki je pokazalo luč tedaj zapostavljenemu narodu, je v poslanici ob dnevu reformacije zapisal predsednik vlade Robert Golob. Po njegovih besedah smo danes lahko upravičeno ponosni na vlogo Slovenije v mednarodni skupnosti. “Smo družba s pogledom, uprtim v prihodnost,” je dodal.

Po njegovih besedah so Primož Trubar in drugi predstavniki reformacije našemu narodu omogočili sanje o slovenski državi. Spomnil je, da smo zaradi aktivnega delovanja slovenskih protestantov dobili prve knjige v slovenskem jeziku. In Slovenci smo eden redkih narodov, ki smo svojo državo ter suverenost temeljili na jeziku, je dodal.

PREVERJAMO URBANE MITE: Dan Reformacije

“Zgodovina nam je nato še velikokrat potrdila, da smo Slovenci narod izjemnih posameznikov, ki predstavljajo temelje naše države in družbe. Od svojih predhodnikov in njihove zapuščine se lahko učimo, kako pomemben je pogum, kako pomembno je stati za svojimi vrednotami in cilji,” je zapisal premier.

“Pred slabimi petsto leti so bili naši časi svetli, danes se nam pogosto zdi, da zaradi številnih konfliktov, vojn in razdejanja, ki divjajo po svetu, ta luč čedalje bolj bledi. Toda pri tem ne pozabimo: svetlobo si lahko ustvarimo sami. S svojimi dejanji, idejami, prizadevanji in vizijo za boljši danes – ter boljši jutri za naslednje generacije. Mi smo tisti, ki ustvarjamo ta svet, tudi naš, slovenski svet. In pomembno je, da je ta vključujoč ter prijazen do vseh,” je prepričan.

Kot je zapisal, smo v času reformacije krenili na pot naprednosti, stopili smo v korak s časom razvitega sveta in naprednimi silami. Pokazali smo svojo usmerjenost v vsesplošni napredek. Danes pa smo lahko upravičeno ponosni na vlogo Slovenije v mednarodni skupnosti. Ponosni smo lahko tudi na naš, slovenski, in zelo kakovostni način življenja.

Družba, ki zre v prihodnost

“Smo družba s pogledom, uprtim v prihodnost. Družba znanja, inovacij, velikih idej. Smo družba, ki jo gradimo prav vsi prebivalci naše države. Smo družba, ki ceni in se zavzema za mir in varnost. Vsak od nas daje naši Sloveniji pomemben pečat,” je v poslanici še navedel predsednik vlade.

“Zato, draga Slovenija, drage Slovenke in Slovenci, ohranimo to svetlobo. Gradimo na njej za še boljši in lepši jutri, za naše prihodnje generacije. Tako kot so to nesebično storili naši predniki,” je državljane pozval v poslanici.