OD OBLJUB K DEJANJEM: PRVA BILANCA BRŽANOVEGA ŽUPANOVANJA (in kaj od tega je načrtoval že Popovič)

Jeseni nas čakajo lokalne volitve, na katerih bomo volil občinske oziroma mestne svetnike in župane. Ob izteku mandata aktualnega župana Mestne občine Koper Aleša Bržana nas je zanimalo, katere pomembnejše projekte je mestna uprava pod njegovim vodstvom uresničila. Prav po rezultatih dela bodo namreč volilci presojali, komu zaupati svoj glas v prihodnje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Aleš Bržan je mesto župana prevzel konec leta 2018. Kaj je v njegovem mandatu občina Koper pridobila, kateri novi projekti so se uresničili, v kakšno razvojno smer je Bržan v tem času vodil občino, so vprašanja, ki so ključna.  Preverili smo tudi, ali držijo nekatere kritike, da izvira kar nekaj pomembnih projektov še iz časov prejšnjega župana Borisa Popoviča.  Ta primerjava je toliko bolj zanimiva, ker se bosta po vsej verjetnosti Bržan in Popovič ponovno pomerila v tekmi za nov županski mandat. Čeprav se nismo odločili, da že zdaj soočamo programe, je tokratni zapis namenjen prvi primerjavi, ki bo v prihodnje zagotovo deležna bolj poglobljenih analiz in komentarjev.

Zmanjšanje razkoraka med razvitostjo urbanih središč in podeželja

Kot poudarja župan Aleš Bržan, je že ob napovedi svoje kandidature za župana obljubil, da bo Mestna občina Koper pod njegovim vodstvom zmanjšala razkorak med razvitostjo urbanih središč in podeželja predvsem z investicijami v osnovno komunalno infrastrukturo. »Zavedal sem, se da so te finančno zelo zahtevne, da njihovo izvajanje  pomeni veliko obremenitev na življenje ljudi v bližini gradbišča, a je bilo preprosto dovolj zatiskanja oči pred dejstvi, da stotine domov občank in občanov ni priključenih na kanalizacijo, da v nekaterih območjih nimajo niti vodovoda, da so ceste izven urbanih središč slabo vzdrževane, da parkirišč ne primanjkuje le v mestnih središčih… da obstaja dramatična razlika  v kakovosti življenja občank in občanov glede na njihov kraj bivanja,« pravi Bržan in dodaja, da urejena infrastruktura lajša življenje ljudi, razbremenjuje okolje in spodbuja poslovne priložnosti, zato mora ostati prednostna naloga Mestne občine Koper.

Participativni proračun

Kot enega najpomembnejših uspehov svojega mandata župan Aleš Bržan šteje vzpostavitev aktivnega sodelovanja občine in javnosti pri načrtovanju in izvedbi skupnih projektov. »Občanke in občani so tako med drugim dobili in tudi množično izkoristili priložnost aktivnega soodločanja v okviru participativnega proračuna. Že v prvem letu smo naleteli na velik interes ljudi, saj smo prejeli več sto projektnih predlogov, na podlagi glasovanja pa med njimi izbrali nekaj več kot 100 projektov, ki smo jih skoraj v celoti že uresničili. Za ta namen smo v proračunih predvideli slabih 1,5 milijona evrov,« poudarja Aleš Bržan.

V nadaljevanju predstavljamo nekatere projekte, ki so zaznamovali delo aktualne mestne uprave, ob tem pa smo preverili, ali jih je načrtoval že prejšnji župan Boris Popovič.

Vlaganja v kanalizacijsko infrastrukturo

Kot poudarjajo na MOK, je bilo na področju kanalizacijske infrastrukture v tem mandatu pridobljeno 14 gradbenih dovoljenj za eno izmed najpomembnejših infrastrukturnih naložb tega desetletja v slovenski Istri, projekt Čisto za Koper in Ankaran, v okviru katerega se bo v naslednjih letih zgradila nujno potrebna kanalizacija na poselitvenem območju Bertokov, Škofij in Hrvatinov. Naložba, ki se je začela februarja letos, je vredna skoraj 15,8 milijona evrov, od katerih sta občini pridobili 7.278.501,14 evra nepovratnih kohezijskih sredstev in 1.284.440,86 evra sredstev državnega proračuna, razliko v višini 7.217.436,91 evra pa bosta krili sami (koprska 6.781.154,67 evra, ankaranska pa 436.282,24 evra).  Naložba predvideva gradnjo 25 kilometrov fekalne in nekaj manj kot štiri kilometre meteorne kanalizacije, 14 črpališč in del nadomestnega vodovoda. Po zaključeni naložbi bodo na vseh treh območjih skupaj ukinili 378 greznic in 81 malih komunalnih čistilnih naprav, na javno kanalizacijsko omrežje pa priključili dodatnih 1.657 prebivalcev in 497 enot dejavnosti. S tem bo na vseh treh poselitvenih območjih dosežena 98-odstotna pokritost s kanalizacijskim omrežjem. Ni pa to edina naložba v kanalizacijo letos. Tako naj bi jeseni začeli graditi tudi na območju Moleta, pridobili bodo tudi projektno dokumentacijo za ločitev mešanega sistema kanalizacije na širšem območju Žusterne.  »V naslednjih letih bomo kanalizacijsko omrežje zgradili oziroma dopolnili na delih, ki sodijo v večje aglomeracije, tam, kjer gradnja kanalizacije ni predvidena, pa bomo še naprej v visokem deležu sofinancirali nakup in vgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav,« dodajajo v MO Koper.

Primerjali smo aktualne projekte z projekti bivšega župana Borisa Popoviča. Dokončanje izgradnje kanalizacijskega omrežja za območje aglomeracij Bertoki, Škofije in Hrvatini, za kar so bila zagotovljena nepovratna sredstva  na podlagi že podpisanega dogovora o razvoju regije, je bilo načrtovano že v njegovem mandatu, prav tako je bilo v teku pridobivanje služnostnih pogodb in projektiranje. Popovič je načrtoval tudi nadaljevanje izgradnje sekundarnega omrežja v naselju Dekani, v naseljih , ki niso predvidena za na centralno čistilno napravo, pa  subvencioniranje vgradnjo oziroma postavitev malih čistilnih naprav na podlagi že sprejetega odloka.

Obmorski park Žusterna

Z uradnim odprtjem kopalne sezone je občina predala v uporabo nov obmorski park v Žusterni. Vrednost celotne investicije, ki se je začela izvajati že v začetku leta 2019, je znašala nekaj manj kot 3,7 milijona evrov. Večji del sredstev je MOK namenila iz proračuna, za projekt pa je uspela pridobiti približno 770.000 evrov nepovratnih evropskih sredstev. Ureditev obmorskega parka je med drugim zajela ureditev in nadvišanje nasipa, s čemer je zagotovljena ustrezna poplavno varnost, ozelenitev ter ureditev sprehajalne poti.

Zamisel ureditve nasipa in skalometa v funkciji plaže in zelenih rekreacijskih površin od ustja Badaševice do centra vodnih športov v Žusterni je projekt, ki ga je zasnoval že bivši župan Boris Popovič. Predvideval je tudi ureditev skalometa v funkciji plaže od kopališča Žusterna do meje z občino Izola ter v sklopu priprave regionalnega prostorskega načrta celovito prostorsko ureditev obalnega in priobalnega območja  s poudarkom na trajnostnem in skladnem razvoju.

zusterna

 

Dvigalo Markovec

MOK v naslednjih letih načrtuje gradnjo dvigala, ki bi povezalo Markovec z obalnim območjem. Projektno dokumentacijo, ki vključuje tudi dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja, želi občina izdelati do izteka leta. Sledila bosta pridobitev gradbenega dovoljenja in priprava projektov za izvedbo. Kot pravijo v MO Koper, bi vlogo za gradbeno dovoljenje lahko na upravno enoto podali že v začetku prihodnjega leta. Če bo šlo vse po načrtih, bi lahko gradnjo nove mobilne vertikalne povezave začeli že konec leta 2023 oziroma v začetku leta 2024.

PH Belveder in Muzejski park

Eden zahtevnejših projektov, ki so ga v tem mandatu izpeljali, je izgradnja trietažne podzemne parkirne hiše s 466 parkirnimi mesti.  Pri končni zunanji ureditvi ploščadi nad Parkino hišo Belveder je namesto prvotno predvidenih novih pozidav zasnovala zelen mestotvoren prostor. Kot pravijo, so pri snovanju novega parka upoštevali historični kontekst in se glede ureditve uskladili z Zavodom za varstvo kulturne dediščine.

Izgradnjo garažne hiše na Muzejskem trgu in celovito ureditev novega trga ob upoštevanju smernic varstva kulturne dediščine je načrtoval tudi bivši župan Boris Popovič.

P+R Sonce

V letu 2021 je na parkirišču za poslovnim objektom Barka ob Ferrarski ulici v Kopru stekla gradnja nove parkirne hiše Sonce s 462 parkirnimi mesti v treh etažah, od katerih jih bo 23 prilagojenih invalidom, devet pa staršem z otroki. V MOK poudarjajo, da bo nova pridobitev uporabnikom omogočila ugodno parkiranje ob vhodu v mestno jedro, od koder bodo lahko za dostop do središča uporabili bolj trajnostne, energetsko učinkovitejše in okolju prijaznejše oblike prevoza.

Skate park: februar 2021

MOK je skupaj z uporabniki zasnovala enega najsodobnejših poligonov za rolkarje, akrobatske rolarje in kotalkarje ter kolesarje BMX. Novi Skate park Koper se razprostira na skoraj 900 kvadratnih metrih površine ob olimpijskem bazenu v Kopru in je razdeljen na tri sekcije z različnimi elementi ter med drugim omogoča organizacijo mednarodnih in državnih tekmovanj v različnih disciplinah.

Ob tem velja opozoriti na dejstvo, da je skate park planiral že bivši župan Popovič.

Obnova notranjosti Loggie junij 2021

Po dolgih letih je svoja vrata v središču mesta znova odprla kultna mestna kavarna Loggia. Da bi priljubljeno zbirališče Koprčanov čim prej znova zaživelo, je MOK poslovni prostor pred oddajo v najem prenovila, v njem uredila sistem ogrevanja in prezračevanja, električno napeljavo in kanalizacijo.

Ambulanta Škofije

Maja je v prostorih pri Stari pekarni na Škofijah zaživela ambulanta splošne družinske medicine. V okviru celovite obnove je MOK preuredila notranjost prostora in ga prilagodila potrebam zdravstvene dejavnosti, uredila pa bo tudi njegovo zunanjost in okolico. Gradbena dela bodo sklenjena predvidoma konec januarja, ambulanta bo svoja vrata odprla marca.

Rekonstrukcija PGD Babiči: maj 2022

Popolnoma nov je tudi dom Prostovoljnega gasilskega društva Babiči. V okviru rekonstrukcije je bil objekt dozidan in je sedaj trietažni.

Avtobusna postaja: julij 2022

Popolnoma prenovljena je tudi glavna avtobusna postaja na Kolodvorski ulici v Kopu. Naložba je predvidevala celovito obnovo in ureditev približno 3.600 kvadratnih metrov površine avtobusnega kolodvora s 14 peroni, ki so jih nadkrili z nadstrešnico v obliki elipse. V neposredni bližini postaje je zrasel tudi pritlični objekt, v katerem so uredili prostore, namenjene čakališču in nadzorniku prometa, ter toaletne prostore.

Bivši župan Boris Popovič je obnovo glavne mestne avtobusne postaje planiral v sodelovanju z Direkcijo za infrastrukturo Republike Slovenije in Slovenskimi železnicami obenem s prenovo poslopja železniške postaje.

Avtobusna postaja vizualizacija 2

Vergerijev trg 3: julij 2022

V letu 2021 se je začela celovita prenova Palače Sabini – Grisoni, ki se zaključuje ravno v teh dneh. Trenutno se izvajajo še zadnja obrtniška, instalacijska in restavratorska dela, ki bodo palači vrnila njen izviren videz. V prenovljenih prostorih bo še naprej deloval dnevni center za osebe s težavami v duševnem zdravju Šentmar, medtem ko bo v pritličju na novo zaživel dnevni center Obalnega doma upokojencev za osebe, starejše od 65 let.

Nadkritje mestne tržnice: september 2022

Do konca poletja bo novo podobo dobila mestna tržnica, ki jo bodo v celoti nadkrili. V okviru del bojo na odprti del tržnice namestili fiksno kovinsko konstrukcijo, ki ne bo vpeta v objekt. Za dovolj svetlobe bodo nadstrešek tvorile odprtine različnih dimenzij, pas ob objektu in sredinska strešna črta bosta zastekljena.

Obnovo tržnice je načrtoval že bivši župan Popovič, pri katerem je prevladala ideja, da bi na mestu, kjer zdaj začasna tržnica, zgradili pokrito tržnico, pod njo pa garažno hišo. S tem bi Koper pridobil ogrevano oziroma hlajeno pokrito tržnico, ostala pa bi odkrita tržnica s svojo značilno arhitekturo.

Ureditev žalne ploščadi: jesen 2022

Novo podobo bo jeseni dobila tudi žalna ploščad na mestnem pokopališču Škocjan, ki bo uporabnikom prijaznejša in dostopnejša.

Cestna infrastruktura

Konec leta 2020 se je začela rekonstrukcija ceste od središča vasi – placa do športnega parka Dekani, ki je bila izpeljana v dveh etapah. Do marca 2021 so obnovili prvih 258 metrov ceste, jo v celoti preplastili in zamenjali 255 metrov vodovoda, poleti pa se lotili še celovite obnove in ureditve 260 metrov dolgega odseka na spodnjem delu.

V Hrvatinih je bila v lanskem letu celovito obnovljena slemenska cesta na odseku med pokopališčem Sv. Brida in krožiščem v Kolombanu, v okviru naložbe so zgradili še kolesarsko in pešpot, uredili javno razsvetljavo ter obnovili vodovod. Od 1.425.435,73 evra vredne naložbe so 215.928,46 evra pridobili iz naslova Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Februarja 2022 je bila izvedena sanacija brežine Dilici. V začetku leta je bil saniran skalni podor pod zaselkom Dilici. Decembra 2020 se je namreč več kamnitih blokov odkotalilo v dolino in ogrozilo lokalno cesto Babiči–Župančiči. Da bi zavarovali cesto in preprečili krušenje kamenja, je MO Koper s sidranimi mrežami utrdila skalni del brežine in v njenem spodnjem delu namestila podajno-lovilne ograje.

Aprila 2022 je bila zaključena obnova 715 metrov dolgega odseka ceste skozi vas Kastelec.

Konec lanskega leta se je začela celovita sanacija brežine na Cesti na Markovec, s katere se je zaradi večdnevnega obilnega deževja konec leta 2020 utrgal zemeljski plaz. Na večjem delu brežine so naklon terena nekoliko znižali in ga utrdili ter ga s sidranim sistemom nosilnih mrež dodatno zavarovali. Urejeno je bilo tudi odvodnjavanje meteornih vod.

Med infrastrukturnimi projekti lahko navedemo ureditev odseka ceste Šmarje Puče v dolžini 530 m, ureditev krožišče v Vanganelu, obnovo lokalne ceste Sirči – Hrvoji ter sanacijo mostu na lokalni cesti Marezige-Bernetiči-Kortina (Truške). MOK je uredila tudi kolesarsko in pešpot Dolinska, Oljčna.  Z ureditvijo kolesarske povezave na približno 230 metrov dolgem odseku na Dolinski cesti, in sicer od priključka Mercator center do priključka za trgovino Hofer, ki ga je navezala na obstoječe kolesarsko omrežje. Ob tem je na nekaj manj kot 500 metrov dolgem odseku Oljčne poti v Olmu zarisala piktograme »sharrow«, ki označujejo enakovredno souporabo vozišča kolesarjev in motornih vozil. Na ta način je poskrbela, da imajo kolesarji boljše pogoje za kolesarjenje, hkrati se lahko na cesti počutijo bolj varni.

Primerjava s projekti bivšega župana Borisa Popoviča pokaže, da so bile na podeželju že predvidene obnove oziroma rekonstrukcije naslednjih cest: cesta Šmarje- Puče in Šmarje-Pomjan,  pešpot v središču Šmarij, Pomjan-Dilici, Marezige- Sv.Anton, Bočaji-Kortina, Sv. Anton-Kavaliči, Kozloviči-Trsek, Marezige-Truške- Popetre, Glem- Boršt, Gažon do Izole, Vanganel- Montinjan -Marezige, Tribanska cesta,  cesta za Bonine, cesta do Hrastovelj in Dola, vključno z razsvetljavo, v sodelovanju z državo bo urejena obvoznica mimo Podpeči do Zazida,  cesta do Gabrovice in Ospa, v sklopu gradnje II. tira pa je želel pridobili tudi novo obvozno cesto mimo teh vasi,  dokončanje  slemenske ceste v Hrvatinih in vse navezave na to cesto, cesta  Škofije-Tinjan ter dostopne poti na Škofijah. Popovič je tudi že imel dogovor z državo za obnovo ceste do mejnega prehoda Brezovica na eni strani in preostalega dela do Kućibrega na drugi strani; planiral je ureditev  še ceste Kastelec Socerb,  Župančiči Dragonja, Smokvica, Movraž, Potok- Sv. Anton, Rižana-Krnica-Črni Kal; na podlagi izkazanih pobud in potreb  gradnja krožišč in pa gradnja hitrostnih ovir. Planiral je tudi začetek gradnje krožišč v Pradah, Pobegih (krožišče s Frenkovo cesto) in Škofijah (odcep za Zgornje Škofije) ter gradnjo krožišča v Vanganelu.

Vlaganja v večnamenske prostore

Četrtni mladinski center Markovec

V prostorih zaklonišča pod parkiriščem na Cesti na Markovec so z obnovitvenimi deli vzpostavili mladinski četrtni center. V okviru 130 tisoč evrov vredne naložbe je občina povsem prenovila 200 kvadratnih metrov velike prostore.

Dnevni center za otroke – PetKA

Mestna občina Koper je v prvi polovici leta 2020 zaključila ureditev prostorov na Gregorčičevi 6 v Kopru za program Dnevni center za otroke in mladostnike Koper PetKA, ki ga izvaja Center za socialno delo Južna Primorska, kot preventivno vzgojno dejavnost za socialno ogrožene otroke in mladostnike. Vrednost investicije je bila 65.435,45  EUR.

Ureditev rojstne hiše Alojza Kocjančič v Kubedu

V okviru projekta je bila obnovljena rojstna hiša Alojza Kocjančiča v Kubedu ter kamnita dostopna pot do hiše. Naložba je vredna 154.000,00 EUR.

Vlaganja v šole in vrtce

Posebno področje so šole in vrtci. V aktualnem mandatu so bile izvedeni naslednji projekti:

osnovna sola Skofije 1024x683 1

Sanacija igrišča pri Osnovni šoli Prade            

V sklopu investicije je bila Izvedena celovita obnova igrišča ob Osnovni šoli Prade. Igrišče je v dopoldanskem času v uporabi šole, v popoldanskem času pa krajevne skupnosti. Skupaj z prerazporeditvijo je bilo za investicijo zagotovljenih 56.931,45 €. Poleg tega je bila obnova igrišča sofinancirana s strani Fundacije za šport v višini 17.649,00 €, sredstva je pridobila šola s prijavo na razpis.

Energetska sanacija vrtca Semedela – enote Slavnik

V letu 2019 je v okviru naložbe je MOK obnovila streho, fasado in teraso ter zamenjala dotrajano stavbno pohištvo. Vrednost del je znašala 500 tisoč evrov, od katerih je dobrih 330 tisoč evrov občina pridobila iz naslova čezmejnega sodelovanja Interreg Slovenija – Italija.

Druga faza obnove vrtca Semedela – enote Slavnik

V letu 2020 so bili obnovljeni notranji prostori objekta. Vrednost del je znašala 420 tisoč evrov, od katerih bo 372 tisoč evrov povratnih sredstev v okviru Zakona o financiranju občin, dodatnih 35 tisoč evrov pa nepovratnih sredstev iz naslova projekta Energy Care, ki je sofinanciran iz čezmejnega sodelovanja Interreg V-A Slovenija–Italija.

Nepovratna sredstva za sofinanciranje energetske sanacije vrtca v Semedeli – enota Slavnik so bila pridobljena v prejšnjem mandatu.

Gradnja prizidka k OŠ Ivana Babiča – Jagra Marezige

V okviru naložbe je občina v letu 2020 zgradila dvonadstropni prizidek k obstoječemu šolskemu objektu v velikosti 906 kvadratnih metrov in tako pridobila dodatne prostore. Z gradnjo prizidka je šola postala prijazna invalidom, saj je naložba predvidevala tudi ureditev dostopne rampe do prizidka in povezovalni hodnik, ki omogoča prehajanje iz novogradnje do večnamenskega prostora v obstoječi šoli. Vrednost naložbe je znašala 1.232.660 evrov, dodatnih 98 tisoč pa je občina namenila za opremo.

Temeljita prenova in dozidava kuhinje v OŠ Dekani

V letu 2021 je bila izvedena prenova in dozidava kuhinje v Osnovni šoli Dekani, ki jo uporablja tudi tamkajšnji vrtec. Vrednost naložbe je znašala nekaj manj kot 500 tisoč evrov.

Novogradnja objekta Osnovne šole Oskarja Kovačiča na Škofijah

V letu 2021 se je začela gradnja nove šole na Škofijah, star objekt je občina porušila, v prostorih dvorane Burja, zadružnega doma in župnišča pa uredila nadomestne prostore za čas gradnje. Vrednost naložbe znaša 15.919.693,85 evra, od katerih bo 2.384.677,50 evra nepovratnih sredstev Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Gradnja trietažnega prizidka k OŠ Dušana Bordona v Semedeli

V letu 2021 se je začela tudi gradnja prizidka k  OŠ Dušana Bordona, s katerim bo občina kapacitete šole povečala za nekaj več kot 600 kvadratnih metrov.   V nove prostore bodo osnovnošolci zakorakali v šolskem letu 2022/2023. Vrednost naložbe znaša 1.169.009,51 evra.

Načrtovane aktivnosti, ki naj bi se zaključile v prihodnjih letih

Zunanja plezalna stena

Na področju šolstva se v prihodnje načrtuje nova šolska telovadnica OŠ Šmarje.  Občina je tudi v fazi izdelave projektne dokumentacije za rušenje in novogradnjo šolske telovadnice v OŠ Šmarje pri Kopru. Predvidena je tudi celovita obnova obekta Collegio dei nobili, v katerem delujeta Osnovna šola PierPaolo Vergerio il Vecchio in Gimnazija Gian Rinaldo Carli z italijanskim učnim jezikom, Javni razpis za izbiro izvajalca del bo objavljen še pred poletjem, gradnja pa se bo začela v jesenskih mesecih.  Med ostalimi planiranimi projekti na področju šolstva so še reševanje prostorske stiske Glasbene šole Koper, ureditev vrtca Koper – Enota Bertoki; nadomestni prostori za Delfino Blu – enota Crevatini; nadomestni prostori enote vrtca Koper na obrobju mesta Koper – nadomesti prostori za enoto, ki deluje v prostorih objekta Bonifika in obnova vrtca pri OŠ Dekani – enota Rižana.

Ob Plezalnem centru Koper na Bonifiki je v teku izgradnja nove plezalne stene, ki bo skupaj z obstoječo infrastrukturo združevala discipline balvanskega, hitrostnega in težavnostnega plezanja. Plezalna stena te dni že dobiva končno podobo, gradbena dela bodo zaključena predvidoma sredi julija. Vrednost naložbe znaša 737.504,8 evra, od katerih bo 55.000 evrov nepovratnih sredstev Fundacije za šport. Med načrtovanimi aktivnosti so še prenova utrdbe Bastion. MOK bo pod okriljem projekta Altroke Gourmet prenovila kletne prostore opuščene utrdbe Bastion ob potniškem terminalu, ki velja za eno najpomembnejših turističnih znamenitosti mesta. V naslednjih letih je predvidena tudi celovita obnova prostorov nekdanjega skladišča Libertas, ki že danes postaja pomembno kulturno stičišče različnih generacij občanov in obiskovalcev.   Tako obnovo nekdanjega skladišča soli Libertas kot ureditev notranjosti Bastiona je načrtoval tudi bivši župan Popovič.