Kot smo poročali včeraj, je splet preplavila in razburila fotografija pranja avtomobila s šamponom v dolini reke Dragonje, ki spada v območje Nature 2000. Z vprašanji smo se obrnili na direkcijo za vode in okoljski inšpektorat ter dobili odgovor pristojnih.
ODGOVOR inšpektorata:
Zakon o vodah prepoveduje pranje vseh vozil in drugih strojev ali naprav v površinskih vodah ter na vodnem in priobalnem zemljišču. Inšpektorji lahko uvedejo prekrškovni postopek, če dobijo informacijo o kršitvi, zato predlagamo da očividec poda prijavo o dogodku s čim več informacijami na naslov gp.irsnvp@gov.si ali https://e-uprava.gov.si/si/podrocja/vloge/vloga.html?id=6905. Prijava je lahko tudi anonimna.
Inšpektorat zaradi premajhnega števila inšpektorjev in nadzornikov ne more fizično spremljati doganaj ob vodotokih.Globe za prekrške so določene v 181.členu Zakona o vodah:
(1) Z globo od 4.000 eurov do 125.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba,
(2) Z globo od 2.000 eurov do 4.000 eurov se kaznuje za prekršek iz prejšnjega odstavka samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost.
(3) Z globo od 600 eurov do 2.000 eurov se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost ali odgovorna oseba v državnem organu ali organu samoupravne lokalne skupnosti.
(4) Z globo od 400 eurov do 1.200 eurov se kaznuje posameznik, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
Odgovor Direkcije za vode
Pranje vozil v površinskih vodah ter na vodnem in priobalnem zemljišču je prepovedano na podlagi 67. člena Zakona o vodah.
Skladno s 70. členom istega zakona je za vsako izlivanje, odmetavanje ali odlaganje nevarnih ali škodljivih snovi v vode, na vodno ali priobalno zemljišče ali na zemljišče v varstvenem območju, povzročitelj ali oseba, ki te dogodke opazi, dolžna nemudoma prijaviti centru za obveščanje, skladno s predpisi na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, pristojni inšpekciji ali policiji in storiti vse, kar je v njegovi moči, da so posledice za okolje čim manjše.