Odraščanje s hišnimi ljubljenčki: vpliv na otroka

Hišni ljubljenčki niso le ljubki spremljevalci, temveč imajo pomembno vlogo v otrokovem odraščanju. Prispevajo k čustvenemu, socialnemu in celo telesnemu razvoju otrok.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Raziskave kažejo, da otroci, ki odraščajo v družbi živali, razvijejo več empatije, odgovornosti in samozavesti. Poleg tega imajo hišni ljubljenčki dokazano pozitiven vpliv na duševno zdravje in telesno aktivnost otrok.

1. Otrok se uči odgovornosti

Žival je odvisna od svojega skrbnika – potrebuje hrano, vodo, gibanje in nego. Ko otrok sodeluje pri teh nalogah, razvija občutek odgovornosti. Že majhne zadolžitve, kot sta hranjenje ribice ali polnjenje pasje sklede, spodbujajo občutek dolžnosti in skrb za drugega.

2. Več empatije in sočutja

Otroci, ki živijo s hišnimi ljubljenčki, se hitreje naučijo prepoznavati čustva drugih in se nanje ustrezno odzvati. Pes, ki je vesel, ko se otrok vrne iz šole, ali mačka, ki se skrije, ko je vznemirjena, otroka spodbuja k razumevanju čustvenih signalov.

3. Boljša samopodoba in večja samozavest

Otroci se ob skrbništvu nad živaljo počutijo koristne in pomembne, kar krepi njihovo samozavest. Ob uspešno opravljenih nalogah, kot je pravilno vodenje psa na sprehodu ali učenje papagaja novih besed, raste njihov občutek sposobnosti.

otrok

4. Manj težav z alergijami in močnejši imunski sistem

Raziskave kažejo, da otroci, ki odraščajo z živalmi, manj pogosto razvijejo alergije in astmo. Zgodnja izpostavljenost različnim alergenom, kot so dlaka in prah, lahko pripomore k boljšemu imunskemu odzivu v kasnejšem življenju.

thermometer g28d53894b 1280

5. Več gibanja in boljše zdravje

Otroci, ki se družijo s psi, se pogosteje gibljejo, saj jih hišni ljubljenčki spodbujajo k igri na prostem, sprehodom in teku. Redna telesna aktivnost ne krepi le telesnega zdravja, temveč tudi zmanjša tveganje za debelost pri otrocih. Sploh v časih, ko so otroci raje pred ekrani pametnih telefonov.

6. Naravna terapija za stres in tesnobo

Crkljanje mačke, božanje psa ali opazovanje rib v akvariju ima pomirjujoč učinek. Živali pomagajo otrokom pri soočanju s stresom, zmanjšujejo tesnobo in lahko celo pomagajo pri premagovanju strahu ali žalosti.

7. Boljše socialne veščine in lažje sklepanje prijateljstev

Otroci s hišnimi ljubljenčki pogosto razvijejo boljše komunikacijske in socialne spretnosti. Pes na sprehodu je odličen razlog za pogovor z drugimi otroki, prav tako pa se otroci pogosto povežejo s tistimi, ki imajo podobne ljubljenčke.

shelter cat 2754333 1280

8. Disciplina in razumevanje posledic

Otrok se ob skrbi za ljubljenčka nauči, da mora upoštevati določene urnike in pravila. Če ne bo nahranil zajčka, bo ta lačen. Če bo pozabil pospraviti pasje igrače, jih bo kuža lahko pregrizel. Tako otrok skozi konkretne primere spoznava odgovornost in disciplino.

 

amadeja lube

 

Odločitev, ki zahteva premislek!

Hišni ljubljenček je čudovit dodatek družini, a hkrati tudi velika odgovornost. Vsaka žival potrebuje ljubezen, čas in skrb – ni le igračka, ki jo lahko odložimo, ko se je naveličamo. Zato je pomembno, da se pred posvojitvijo ali nakupom dobro informiramo in razmislimo, ali smo kot družina pripravljeni na dolgoročno obveznost.

Otroci se ob hišnih ljubljenčkih naučijo empatije, discipline in odgovornosti, a hkrati moramo starši poskrbeti, da bodo ljubljenčki deležni ustrezne nege in varnega okolja. Če se odločimo za žival, jo moramo sprejeti kot družinskega člana, ki bo z nami več let.