Optimalna vlaga v prostoru in pet nasvetov

Medtem ko prenizka relativna vlaga povzroča suho kožo in večjo dovzetnost za prehlade, pa previsoka stopnja vlage v zraku povzroča še več nevšečnosti. Plesen, kondenzacija, mokre stene, neprijetne vonjave… niso le površinske težave, ampak lahko povzročajo veliko zdravstvenih težav. V tem članku vam bomo razkrili kako vzdrževati optimalno vlago v prostoru in pet najbolj pogostih razlogov, zaradi katerih pride do previsoke zračne vlage, da se boste lahko problema lotili pri izvoru.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Pet najbolj pogostih razlogov za previsoko zračno vlago

1. Slabo prezračevanje

prezracevanje
Ta točka se zdi samoumevna, ampak dobro prezračevanje stanovanja je res ključnega pomena za uravnavanje vlage v bivalnih prostorih.

Zrak mora vedno krožiti, zato je pomembno, da redno odpiramo okna in uporabljamo vgrajene načine ventilacije:
⦁ kuhinjska napa
⦁ kopalniški ventilator
⦁ prezračevalni sistemi ipd.

2. Kapilarna vlaga

kapilarna vlaga
Voda ne vdira v stene zgradb samo skozi razpoke, ki jih lahko vidimo, temveč tudi skozi našim očesom nevidne zidne kapilare. Po teh kapilarah vlaga potuje navzgor in povzroča nevšečnosti v bivalnih prostorih.

Problem kapilarne vlage je prisoten predvsem v objektih s slabo, poškodovano ali neobstoječo hidroizolacijo.

Kapilarne vlage se lahko znebimo brez invazivnih posegov z napravami, ki delujejo na principu elektroosmoze in tok vode po zidnih kapilarah obrnejo nazaj v zemljo. Primer je v Sloveniji razvit in izdelan sistem ECOpulse.

3. Kuhanje in tuširanje

kuhanje

Vsakodnevne aktivnosti, kot so:
⦁ kuhanje
⦁ tuširanje
⦁ uporaba grelca vode in podobno, proizvajajo kondenz ali paro, ti vlažni hlapi pa se širijo po prostoru, kjer ostanejo, če ne poskrbimo za kroženje svežega zraka. Kopanje in prhanje v zrak spusti od 1000 do 1700 g vode na uro, kuhanje kosila pa 400 do 900 g.

4. Sušenje perila v notranjih prostorih

susenje

Ste vedeli, da lahko en boben opranega perila v zrak izpusti kar dva litra vode?
Če imamo možnost perilo obesiti zunaj, to ni problem – dva litra vode bosta preprosto izpuhtela v zrak in postala del vodnega kroga. V notranjih prostorih pa ta dva litra predstavljata problem, sploh če imamo že tako ali tako probleme s previsoko vlago.

Dobra ideja pri notranjem sušenju perila je, da uporabljamo razvlaževalec zraka – tako se bodo oblačila posušila hitreje, dišala bolj sveže, naš dom pa bo ohranil bolj optimalno raven vlage.

5. Lončnice

loncnince
Rastline, ki jih vzgajamo v loncih v bivalnih prostorih, lahko vsaka v zrak skozi transpiracijo spustijo 15 do 25 g vode na uro. Ob večjem številu lončnic lahko ima to opazen učinek na relativno zračno vlago.

Po drugi strani pa nekatere rastline iz zraka srkajo odvečno vlago (predvsem iz zelo suhega podnebja), zato je ob izbiri zelene dekoracije pametno pomisliti tudi na to.
⦁ kaktusi
⦁ aloe vera
⦁ sukulente

Optimalna vlaga v prostoru

Optimalna vlaga v prostoru je eden izmed bolj pomembnih faktorjev zdravega življenjskega sloga, zato je zelo pomembno, da razumemo, kaj na njo vpliva in se morebitnih težav ločimo že pri izvoru.
V nasprotnem nam lahko prekomerna vlaga povzroči veliko preglavic, ki lahko trajajo vrsto let. Negativno vpliva na naše zdravje in vsesplošno dobro počutje, hkrati pa lahko tudi kvari izgled stanovanja, saj prekomirna vlaga povzroča pojav plesni, luščenje barve, odpad ometa in razvoj neprijetnih vonjav po zatohlem in plesni.

Več nasvetov v BREZPLAČNEM priročniku
⦁ Vlaga v bivalnem prostoru in njen vpliv na naše zdravje
⦁ Kaj narediti ko v kotu sobe opazimo plesen?
⦁ Kako vlažni oz. mokri zidovi vplivajo na energetsko učinkovitost stavbe?
⦁ Zakaj pride do nastanka kapilarne vlage?

prirocnik