Osamljenost povečuje tveganje za možgansko kap, srčni infarkt, sladkorno bolezen, depresijo, tesnobo in na koncu samomor, je sporočila SZO.
Osamljeni najstniki imajo za 22 odstotkov večjo verjetnost, da bodo imeli slabše ocene kot njihovi vrstniki, ki niso osamljeni, medtem ko se osamljeni odrasli soočajo z večjimi težavami pri iskanju ali ohranjanju zaposlitve.
Vpliv ni le individualen, temveč tudi družbeni, saj se milijarde porabijo za zdravstvene sisteme in so povezane z izgubo zaposlitve.
Sopredsednik komisije SZO Vivek Murthy osamljenost opredeljuje kot »boleč, subjektiven občutek, ki ga mnogi od nas doživljamo, ko odnosi, ki jih potrebujemo, ne ustrezajo odnosom, ki jih imamo. Socialna izolacija pa je objektivno stanje manj stikov, odnosov ali interakcij.«
Vsak tretji odrasel in vsak četrti mladostnik socialno izoliran
Poročilo ocenjuje, da je danes na svetu vsak tretji starejši odrasel in vsak četrti mladostnik socialno izoliran.
Vzroki vključujejo različne bolezni, slabo formalno izobrazbo, nizek dohodek, pomanjkanje možnosti za socialno interakcijo, življenje v samoti in uporabo digitalnih tehnologij.
Murthy poudarja, da so ljudje že tisočletja navajeni komunicirati ne le z besedami, temveč tudi z mimiko, govorico telesa, tonom glasu ali zgolj z molkom, takšne oblike komunikacije pa se izgubijo, ko se ljudje zanašajo izključno na mobilne telefone in družbena omrežja.