Zelene iniciative so poslale predlog Ministrstvu za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano, da se Kras čimprej ozeleni s semenskimi kroglicami.
“Zelo bi bilo priporočljivo, da bi ujeli ta jesenski dež, zadali smo si rok, da do konca avgusta moramo dobiti odgovor,” je za RTV Slovenija dejala Irena Rotar, predsednica iniciative Ekoci. Z njo se strinja tudi Matjaž Levičar, ki je sodeloval pri ozelenitvi degradiranih območij Kambodže in opozarja na vetrovno jesen, ki lahko odnese zemljo.
Poleg sibirskega žita in prosa je za hitro ozelenitev potrebna tudi ajda. “Ajda je ena od redkih rastlin, ki zelo hitro ozeleni, zelo hitro pokrije zemljino, in potem ta zemlja drži vlago, korenine pa samo zemljo zaščitijo, da je ne odnese veter oz. hude padavine,” je sklenil Levičar.
“Zelo pomembno je, da čim prej zasadimo pionirske sorte rastlin, mešanice travinja, avtohtonih rastlin, cvetlic in zdravilnih rastlin, sadnega drevja, plodovitih avtohtonih grmov, kot so dreni, češnje, lešniki,” pa je naštela Rotar.
Odgovor Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Z Ministrstva so sporočili, da se za gozd, ki je poškodovan na večji površini, pripravi načrt sanacije, ki ga izdela Zavod za gozdove Slovenije najpozneje v dveh mesecih od dneva, ko je bila ugotovljena poškodovanost gozdov, potrdi pa ga minister, pristojen za gozdarstvo. Ministrstvo je sicer preposlalo pobudo zelenih iniciativ Zavodu za gozdove Slovenije, ki bo v skladu s 37. členom Pravilnika pripravil načrt sanacije ter v skladu s pravili stroke v največji možni meri upošteval vse pobude, ki se nanašajo na sanacijo in ureditev gozda na tem območju.