Pazljivo v poletni vročini – avto se lahko segreje do nevarnih 56 °C

Poletne temperature s seboj prinašajo številne nevarnosti, ena izmed najbolj podcenjenih pa je pregrevanje notranjosti avtomobila. Mnogi vozniki ne vedo, kako hitro se lahko vozilo v nekaj minutah spremeni v past za zdravje – tudi pri zmernih zunanjih temperaturah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V poletni vročini se notranjost avtomobila že v nekaj minutah lahko segreje na nevarne temperature, opozarja AMZS. Pri zunanji temperaturi 30 °C se avto v 10 minutah segreje na 37 °C, v pol ure na 46 °C, po eni uri pa kar na 56 °C.

Tudi pri zmernejših zunanjih temperaturah, na primer 24 °C, se notranjost vozila lahko v pol ure segreje na 40 °C.

Tako visoke temperature lahko povzročijo dehidracijo, toplotni udar, izgubo zavesti in druge resne zdravstvene težave, saj telo izgubi sposobnost uravnavanja toplote.

Kako varno v avto na poletni vročini?

Visoke temperature so še posebej nevarne za otroke, starejše in živali – ti se pregrejejo hitreje kot odrasli. Že po nekaj minutah v pregretem avtomobilu se lahko pojavijo omotica, slabost, zmedenost ali celo kolaps. V skrajnih primerih je lahko posledica tudi smrt.

Če morate sesti v razgret avto, ravnajte premišljeno. Tukaj je nekaj ključnih nasvetov za večjo varnost:

Pred vožnjo dobro prezračite vozilo – odprite vsa vrata in pustite, da vroč zrak izstopi.

Klimatske naprave ne usmerjajte neposredno na telo – najbolje je, da zrak kroži proti stropu vozila. Notranje kroženje zraka uporabite le za kratek čas, nato ga izklopite, da vstopi svež zunanji zrak.

Ne pretiravajte s hlajenjem – razlika med notranjo in zunanjo temperaturo naj ne bo večja od 7 °C.

Postopno prilagajajte temperaturo – začnite z nekaj stopinjami nižjo vrednostjo kot je zunanja temperatura in jo nato počasi znižujte.

 

vročinski val

Pravilna uporaba hlajenja in zračenja lahko prepreči resne zdravstvene zaplete ter naredi vožnjo prijetnejšo in varnejšo – za vas in vaše sopotnike.