“Kandidat za pravosodnega policista, ki ga oblečejo v uniformo in vržejo naravnost med obsojence, dobi plačilo – reci in piši – 750 evrov neto,” je za 24ur.com pojasnil predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. Ni čudno, da v zadnjih dveh letih beležijo veliko število odhodov pravosodnih policistov iz celotnega zaporskega sistema, največ iz koprskega zapora.
Samo v letu 2021 so pravosodni policisti skupaj opravili 63.666 nadur. “Če gledamo nadure, manjka najmanj 30 ljudi, preobremenjenost pa se že kaže v zdravstvenih posledicah. Vse več je tistih, ki jih na medicini dela ocenijo, da ne smejo opravljati vseh del in nalog – nekateri ne smejo delati ponoči in v izmenah, nositi orožja, uporabljati prisilnih sredstev ter upravljati specialnih vozil za prevoz zapornikov,” je za omenjeni medij povedal Verk.
Zaradi kadrovskega primanjkljaja pravosodnih policistov ter stalne rasti števila pripornikov se je v letu 2021 število odpovedanih spremstev v primerjavi z letom 2020 povečalo, z 389 na 456.
Najhuje je v koprskem zaporu
“Od 49 pravosodnih policistov jih je bilo nedavno devet na bolniški, dva pa imata samo polovični delovni čas. Izčrpani so, preobremenjeni, vse več jih odhaja na bolniške. Prišlo je celo tako daleč, da grozijo s protestnim shodom, saj stavkati po zakonu ne smejo. Prejšnji teden je tam potekal krizni sestanek s predstavniki vlade in sindikata,” so zapisali na 24ur.com.
“Zbrala se je več kot polovica pravosodnih policistov, ki imajo vsega dovolj. Eden od njih je povedal, da je bil v enem mesecu prost le dva dneva. Nimajo socialnega in družinskega življenja, utrujeni so, zafrustrirani … Delo z zaporniki ni lahko, sploh v Kopru, kjer je več kot 80 % storilcev kaznivih dejanj tujcev – migrantov in beguncev. Večina pravosodnih policistov sicer zna angleško, ampak jim to nič ne pomaga, ker obsojenci ne znajo. Kaj, če se združijo in koga napadejo? Tam je 100 tujcev in prepustiti to trem ali štirim policistom … Eden od njih je na vratih, drugi je operativni vodja izmene, to pomeni, da se z njimi realno ukvarjata samo dva. To je varnostni rizik in sramota za to državo!” je oster Verk.