Pod kakšnimi pogoji delajo študenti?

Študentski servisi študentom ponujajo različne ponudbe za zaposlitev. Poleg dolgoročnih zaposlitev se lahko odločijo tudi za enkratna in sezonska dela. Največja prednost študentskega dela je, da ponuja fleksibilen urnik, ki se lahko usklajuje s fakultetnim.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na e-Študentskem servisu opažajo, da se mladi vedno bolj odločajo za strokovna dela glede na študijsko smer zaradi izkušenj. Čeprav na študentskem servisu ponujajo veliko strokovnih del, kot so programiranje, grafično oblikovanje, digitalni marketing, projektiranje in prevajanje, so ta večinoma omejena na Ljubljano. Na Primorskem pa so najbolj pogosta dela v gostinstvu in turizmu ter dela v prodaji in s strankami. Čeprav je delo v gostinstvu priljubljeno, je zaznan  upad  dela v gostinstvu po Sloveniji, saj predstavlja samo 7-8 odstotkov vsega opravljenega študentskega dela. Največja ponudba dela  je v Kopru, medtem ko so študentska dela v Piranu in Izoli bolj redka. Trenutno je v slovenski Istri objavljenih malo manj kot 400 prostih del.

Kako so plačani?

Minimalna urna postavka za študentsko delo znaša 6,17 evrov na uro bruto, oziroma 5,21 evrov na uro neto. Takih del je trenutno okoli 18 odstotkov in so najmanj zaželena. Trenutna povprečna urna postavka znaša 7,3 evrov na uro bruto oziroma 6,17 evrov neto. Najbolje plačana dela so tista, ki zahtevajo določeno znanje, kot so poučevanje in inštrukcije, za katere je urna postavka od 10,8 evrov bruto dalje, vaditelji in trenerji plavanja, od 11 evrov na uro bruto, računalništvo in programiranje in selitve, ki stanejo od 9,4 evrov bruto dalje.

Iz e-Študentskega servisa pravijo, da so se urne postavke v zadnjem letu zaradi izrazitega pomanjkanja kandidatov za delo dvignile. V zadnjih dveh letih se je povprečna urna postavka za študentsko delo dvignila približno za evro bruto.

Če je urna postavka prenizka, delodajalcem ne uspe pridobiti kandidatov za delo, zato referenti študentskega servisa že ob oddaji oglasa opozorijo na prenizko predlagano urno postavko. Poleg tega imajo na spletu že objavljene priporočene urne postavke glede na vrsto dela, ki jih  predlagajo delodajalcem.

Vedno težje je najti delavce

Ob tolikšni ponudbi delovnih mest so študenti tisti, ki lahko izbirajo, in ne delodajalci. Za delodajalce postaja plačevanje študentov precej drago, saj morajo študentskemu servisu plačati veliko več, kot študent na koncu dobi.