Policisti so ugotovili tudi 8 kršitev, med katerimi je kar 7 storilcev mladoletnih. V postopkih je bilo zaseženih okoli 150 prepovedanih pirotehničnih izdelkov. Izvedena je bila tudi ena hišna preiskava, kjer je bila najdena pirotehnika. Prav tako so na policiji obravnavali kaznivo dejanje Poškodovanja tuje stvari s pirotehniko.
Kaj je dovoljeno, kaj pa prepovedano?
Iz policije so opozorili, da je po zakonu (Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih – ZEPI) prodaja ognjemetnih izdelkov, fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je po zakonu dovoljena zgolj med 26. decembrom in vključno 1. januarjem.
V navedeno kategorijo ognjemetnih izdelkov uvrščamo pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, npr. razne pokajoče žabice, metuljčki, vžigalice, t. i. pasje bombice in podobno. Gre za pirotehniko, ki je med fizičnimi osebami najbolj razširjena in hkrati tudi najbolj moteča za okolico. Vsa ostala pirotehnična sredstva, ki so uvrščena v višje kategorije, so za fizične osebe prepovedana, kazniva pa je ne samo njihova uporaba, ampak že sama posest.
Na policiji so poudarili, da je uporaba ognjemetnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
Policija opozarja, da je treba pirotehniko kupovati le v specializiranih trgovinah. Svetujejo, da se izogibate nakupu pri uličnih preprodajalcih, na črnem trgu ali preko spleta. Pirotehnične izdelke je treba uporabljati izključno v skladu z navodili proizvajalca. Vsa pirotehnična sredstva v specializiranih trgovinah morajo biti ustrezno označena, opremljena z deklaracijami, poleg tega pa morajo imeti priložena navodila za uporabo v slovenskem jeziku.
Pravne osebe laho plačajo do 50.000 evrov
Predvidena globa, ki jo za fizične osebe predvideva Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, je od 400 do 1.200 evrov. Za pravne osebe pa vse do 50.000 evrov.
Ne pozabite na živali
Petarde so pogosto uporabljene med praznovanji, vendar pa imajo lahko resne posledice za živali. Zvoki, ki jih povzročajo petarde, so zelo glasni in neprijetni, kar lahko povzroči stres in strah pri hišnih ljubljenčkih in divjih živalih. Psi in mačke, na primer, imajo zelo razvite sluhove, ki zaznavajo zvoke v višjih frekvencah, kar pomeni, da so petarde zanje še posebej moteče.
Ob tem se pogosto zgodi, da se živali odzovejo z begom, paničnim iskanjem zavetja ali celo poškodbo, saj v strahu lahko skočijo čez ograje ali se znajdejo v nevarnih situacijah. Divje živali, kot so ptice, jelenjad ali drugi sesalci, se lahko prav tako zatečejo v gozdove ali kraje, kjer so manj dostopni, da bi se zaščitile pred hrupom.
”V skladu z našim sloganom »LETOS POKAMO LE OD SREČE« apeliramo na vse, da se letos v celoti odpovejo uporabi pirotehnike. S tem bo preprečena tako nevarnost za nastanek poškodb, ki je lahko posledica nepravilne uporabe ali slabe kakovosti izdelka, kot tudi poskrbljeno dobrobit živali in čisto okolje, v katerem živimo.”, so dodali na PU Koper.