Akcija Varno poletje, ki jo vodi Policijska uprava Koper, je preventivni projekt namenjen izboljšanju varnosti vseh, ki v teh poletnih dneh obiščejo naše kraje. “Tatvine na plažah so ena izmed najpogostejših kaznivih dejanj, ki se zgodijo tekom poletne sezone. Policisti opažamo, da ljudje na plažo prinašajo vedno več vrednejših predmetov (telefoni, denar),” ugotavljajo na PU Koper.
Policisti vsem obiskovalcem plaž in kopališč zato svetujejo, da na plaže ne prinašajo vrednejših predmetov, kot so pametni telefoni, večje količine denarja, nakit, potovalne listine in podobno, saj takšni predmeti, že ob naši najmanjši neprevidnosti, kaj hitro lahko postanejo tarča nepridipravov. “Če takšne predmete kljub temu prinesete na plažo, jih dobro zakrijte, jih ne razkazujte, ob iskanju osvežitve v morju pa poskrbite, da ne ostanejo brez nadzora,” pravijo na policiji.
Svetujejo , da se na kopališčih vedno ravnamo po določbah kopališkega reda in znakov, postavljenih na kopališču ter po odredbah in navodilih reševalca iz vode. Ne skačimo v vodo, ko smo vroči in potni: telo se mora postopno privaditi na temperaturo vode; Otrok nikoli ne puščamo brez varstva ob vodi, saj otroci ne poznajo nevarnosti utopitve; Nikoli ne plavajmo s polnim ali praznim želodcem, izogibajmo se alkoholnim pijačam; Ne skačimo v motno vodo, v plitvine ali na neznanih mestih saj ima tak skok lahko hude posledice. “Samokritično ocenite svoje plavalne zmožnosti in ne plavajte daleč od obale,” pravijo policisti.
V tem času se vsako leto povečajo tudi tatvine koles, skirojev in koles z motorjem. V zadnjih letih so še posebej priljubljena električna kolesa. Poskrbeti je treba, da koles ob obisku plaže nikoli ne puščamo nezavarovanih. “Zaklenite jih s kvalitetnimi ključavnicami in jih ne puščajte na neobljudenih krajih. Slabe ključavnice so lahek plen tatovom, saj ti porabijo le nekaj sekund, da jih onesposobijo. Svetujemo, da kolesa in skiroje puščate zgolj na mestih, ki so predvidena za parkiranje koles, saj so ta mesta, nemalokrat varovana tudi z video-nadzornimi sistemi, kar je eden od načinov, da ne boste postali žrtev kaznivega dejanja. Še preden postanete žrtev pa si zapišite ali fotografirajte oznake na kolesu in jih v primeru kraje kolesa posredujte policistu,” še sporočajo s PU Koper.