Pomladni recept none Olge – Rižota s šparglji

Šparglji, šparoge, šparunge, špargi … več različnih besed, za katerimi pa se skriva prava spomladanska poslastica. Šparglji so namreč prva zelenjava, ki nam jo v začetku zgodnje pomladi podari narava. Njihova sezona se začne z marcem in traja vse do sredine junija. Šparglji vsebujejo ogromno antioksidantov, vitaminov in mineralov, prav tako pa so odličen diuretik (spodbuja delovanje ledvic in izločanje urina) in pomagajo pri spomladanskem razstrupljanju telesa. So lahko prebavljivi in imajo nizko kalorično vrednost. Primerni pa so tudi za nosečnice, ker vsebujejo veliko folne kisline. Ker med Primorci poteka pravo tekmovanje, kdo nabere več špargljev, so seveda mesta, kjer uspevajo, skrbno zamolčana.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Pozorni moramo biti na pravilno shranjevanje, saj lahko odrezani deli hitro olesenijo. Šparglje moramo po tem, ko jih naberemo, zaviti v mokro papirnato brisačo in čez nadeti vrečko ter jih hraniti v hladilniku. Lahko jih pa preprosto, tako kot rože, damo v vazo, ki jo napolnimo z vodo in prav tako postavimo na hladno. Majhen trik, da lahko v trgovini preverite, če so šparglji sveži ali ne: stisnite ga pri odrezanem delu, če je svež, se bo iz njega pocedil sok.

Receptov za pripravo in vključevanje špargljev v naš vsakdanji jedilnik je res zelo veliko. Eden izmed tistih klasičnih je vedno priljubljena fritaja s šparglji, ki si jo lahko kadarkoli privoščimo za malico. V tokratnem receptu pa bomo preverili, kako se pripravi rižota s šparglji, kot jo je znala pripraviti le ena in edina nona Olga.

Za vse ljubitelje divjih špargljev

Sestavine za 4 osebe

–     400 gramov riža arborio

–     250 gramov špargljev

–     manjša čebula

–     4 stroki česna

–     belo vino

–     olivno olje

–     zelenjavna jušna osnova

–     maslo

–     sol, poper

–     parmezan

Postopek

Olupimo in nasekljamo čebulo in česen, ki ju damo v posodo in pražimo na olivnem olju. Nato dodamo riž in počakamo, da postekleni. Dolijemo deci belega vina, pokuhamo in začnemo počasi dodajati jušno osnovo, ki jo lahko pripravimo iz sveže zelenjave, da si postopek olajšate, pa si lahko pomagate tudi z zelenjavno kocko. Jušno osnovo dodajamo počasi, saj moramo paziti, da se nam riž ne bo prekuhal. Kuhati ga moramo toliko časa, kot je zapisano v navodilih na embalaži. Medtem operemo, očistimo in na kolobarje narežemo šparglje. Odstranimo jim trše, olesenele dele.

Nona Olga je šparglje vedno pripravila posebej. V ponvo je dodala maslo, šparglje, jih solila, popoprala in počakala, da so se zmehčali. Ko je riž kuhan, mu dodamo šparglje, parmezan ter poper in sol po okusu. Počasi premešamo in počakamo nekaj minut. Skrivnost none Olge je bila, da je v vse rižote vedno dodala še sirček, ki jih je naredil, kot bi ona rekla, “bolj kremože”. Postrežemo, na rižoto naribamo še malo parmezana, za dekoracijo pa lahko dodamo cele šparglje, ki smo jih prej oprali in popekli v ponvi na olivnem olju.

Kakšen je pa vaš recept za dobro rižoto s šparglji? Imate tudi vi kakšnega asa v rokavu, ki naredi vašo rižoto boljšo od vseh ostalih? Napišite mi jih na manca.hribovsek@obalaplus.si. Obljubim, da bodo pri meni na varnem. Aja, pa zraven pripnite še fotografije vaših kulinaričnih mojstrovin.