Pomoč beguncem iz Ukrajine

Deli novico s tvojimi prijatelji

Posledice vojne v Ukrajini se odražajo tudi pri nas, zato se je v imenu Občine Izola podžupan Aleksej Skok zavzel za koordinacijo institucionalno najpomembnejših akterjev v občini (Upravne enote Izola, Civilne zaščite Izola, CSD Izola, območne enote Rdečega križa, Karitasa, izolskih osnovnih šol, vrtca Mavrica in Urada za družbene dejavnosti Občine Izola). Namen srečanja je bil pridobiti čim širši vpogled v dejansko stanje, z namenom, da bi sprotno zakonito, pravočasno in kakovostno ukrepali ter pomagali vsem, ki se zaradi vojne nahajajo v stiski.

 

Uvodoma je podžupan seznanil navzoče s podatkom, da je Ukrajino zapustilo že več kot tri milijone prebivalcev, pri čemer ne gre spregledati sedmih milijonov notranje razseljenih državljanov, ki bodo po vsej verjetnosti zapustili vojno območje v primeru zaostrovanja razmer v državi. Poudaril je, da je namen te koordinacije vsakih 14 dni izpeljati sestanek z navedenimi akterji ter tako centralno voditi proces informiranja, obveščanja in delovanja v povezavi s problematiko ukrajinskih beguncev. »Slovenija ta trenutek ni na udaru, vendar se številke hitro spreminjajo. V petek je bilo na izolski upravni enoti prijavljenih sedem beguncev iz Ukrajine, zdaj se je njihovo število povzpelo že na 70. Za območje Primorske je v primeru večjega priliva beguncev predvidena nastanitev na Debelem rtiču,« je povedal Skok.

 width=

V nadaljevanju je Branko Andrejašič, načelnik Upravne enote Izola, pojasnil, na kakšen način poteka postopek registracije begunca: vsakdo mora na policijski postaji najprej prijaviti svoj prihod ter izpolniti posebno vlogo. Policijska postaja obrazec odstopi v nadaljnjo obravnavo pristojni upravni enoti, ki beguncu izda potrdilo in naknadno dokument, s katerim se v Sloveniji identificira. Na ta način pridobi oseba pravice do brezplačnega javnega prevoza na območju vse države, do obiskovanja šole/vrtca, brezplačnega prevzema hrane in oblačil. Na izolski upravni enoti je trenutno v obravnavi 37 vlog. Po navedbi načelnika gre predvsem za mame z otroki, nastanjene pri sorodnikih oziroma prijateljih.

»Izola je kot prva v državi pristopila k akciji zbiranja pomoči za Ukrajino,« je povedal predsednik območnega združenja RK Izola Lucio Gobbo. »Občina je zagotovila prostor za skladiščenje zbranega materiala in povedati moram, da so k akciji pristopili tako Izolani kot tujci, živeči v Izoli, Ukrajinci, Rusi in Belorusi. Delujemo složno, z roko v roki.«

Prvih 27 palet z zbranim materialom je bilo že odpeljanih na zbirni center v Ljubljano, pri čemer tujci, živeči v Izoli, po svojih kanalih pošiljajo pomoč tudi neposredno na vojno območje, je pojasnil podžupan.

Izolski župnik Janez Kobal je nato seznanil prisotne s kapacitetami za namestitev beguncev. Trenutno imajo v župniji na voljo osem ležišč, ki jih lahko ponudijo takoj. Obenem je povedal, da so tudi skavti na slovenski ravni pripravljeni pomagati begunskim otrokom, zlasti v poletnem času.

Naloga izolske enote CSD Južna Primorska pa je ta trenutek predvsem usmerjevalna, je povedala Majda Toškan, pomočnica direktorice.

Na izolsko osnovno šolo bosta v ponedeljek sprejeta prva dva begunca, ki se bosta priključila izobraževalnemu procesu slovenskih otrok. »Zagotovili jim bomo učenje slovenskega jezika,« je pojasnil Anton Baloh, ravnatelj OŠ Vojke Šmuc. »Ob prihodu večjega števila šoloobveznih otrok bi morda lahko na mednarodni ravni organizirali pouk na daljavo v ukrajinščini, poenoten za vse,« je predlagal. Bojan Lisjak z območne enote Rdečega križa je seznanil zbrane z možnostjo učenja slovenščine tudi za odrasle, saj ima RK na voljo učitelje prostovoljce.

“Predstavniki Uradov za družbene dejavnosti vseh štirih občin slovenske Istre se bodo na pobudo MO Koper sestajali enkrat tedensko ter si izmenjevali informacije o poteku dogajanja v povezavi z begunci,« je srečanje zaključila vodja UDD Izola Martina Gamboz.

 

Vir in foto: Občina Izola