Ponesrečena jamarka v smrtni nevarnosti

Danes okoli 4. ure zjutraj je jamarskim reševalcem uspelo iz jame dvigniti ponesrečeno jamarko, ki ji je v soboto pri raziskovanju Vranjedolske jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na glavo padel kamen in ji prebil čelado. Jamarka je bila še vedno nezavestna, a odzivna na bolečine. V jami je bila ujeta 31 ur. Ves čas je bila ob njej zdravniška ekipa, ki ji je nudila pomoč. Na delu je bilo več kot sto reševalcev. Njen brat jo je grel s svojim telesom. Narisal je zemljevid jame, ki je bil ekipam v pomoč pri reševanju.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na površje so jo reševalci na nosilih prinesli štiri ure in pet minut po tem, ko so začeli zahtevno pot s kraja nesreče, ki se je pripetila na globini približno sto metrov. Na površju sta jo pregledala zdravnika – zdravnik gorske reševalne službe Peter Najdenov in anesteziologinja Martina Gubina, nato pa so jo z reševalnim vozilom odpeljali v Cerknico, od tam pa s helikopterjem v UKC Ljubljana, poroča 24.ur.

Po zadnjih podatkih je poškodovana 33-letnica v smrtni nevarnosti. Njeno zdravstveno stanje je nepredvidljivo, so za N1 pojasnili v ljubljanskem kliničnem centru.

Kot smo poročali, so jamarski reševalci z eksplozivom širili najožje dele Vranjedolske jame, nato pa pripravljali kline in manevre za opremljanje jame za izvlek nosil s ponesrečenko. Ravnali so se po skici, ki jo je narisal ponesrečenkin brat, ki je bil z njo v jami. Reševanje je bilo zelo zahtevno, saj je šlo za novo, še neraziskano jamo. Skupno je bilo aktiviranih več kot 100 jamskih reševalcev, gasilske enote, enote civilne zaščite in taborniki.

Vodja intervencije domačin Luka Zalokar iz Jamarske zveze Slovenije, ki je eden redkih strokovnjakov, ki so v evropskem prostoru sposobni izvajati miniranje v zaprtih sistemih jamskih rovov, se je zahvalil vsem sodelujočim pri reševanju, saj so se vsi trudili, da bi “Ana čim prej prišla iz jame“.

Akcija se je lahko začela takoj zaradi dobrega odziva njenih jamskih kolegov.

,,S seboj so imeli tudi folije in so lahko takoj ukrepali. Hkrati je eden od jamarjev šel ven in poklical na pomoč, zato smo lahko akcijo organizirali zelo hitro.”

Dodal je, da je bila “sreča v nesreči ta, da se je pred poškodbo ravno začela vzpenjati iz jame, torej je silo udarca kamna amortizirala tudi vrv, sicer bi bila poškodba lahko še hujša.

Ponesrečena jamarka je bila v skupini šestih jamarjev Jamarskega društva društva Rakek, ki je raziskovala doslej še neznane dele novoodkrite Vranjedolske jame. Kot jamarka je v preteklosti sodelovala tudi pri odpravah v tujino je bila po besedah Zalokarja zelo previdna pri svojih podvigih, poroča MMC.