Poostren nadzor nad uporabo varnostnih pasov

Med 6. in 12. marcem potekala akcija »Varnostni pas – varuje vas«, ki je namenjena povečanju stopnje uporabe varnostnega pasu na vseh sedežih v osebnih avtomobilih, tovornih vozilih in avtobusih ter zmanjšanju števila mrtvih in hudo telesno poškodovanih v prometnih nesrečah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Akcijo koordinira Javna agencija RS za varnost prometa. Načrtovane aktivnosti so usklajene z Evropskim združenjem prometnih policij – ROADPOL. Tako bodo v istem obdobju prometne policije po Evropi izvajale akcijo Seatbelt. Na ta način bodo v skupnem nadzoru večine evropskih policij opozorili na problem (ne) uporabe zadrževalnih sistemov pri voznikih in potnikih med vožnjo v motornih vozilih.

Namen poostrenega nadzora je vplivati na povečanje uporabe varnostnih pasov (v osebnih avtomobilih, tovornih vozilih in avtobusih) in zadrževalnih sistemov pri prevozih otrok ter s tem vplivati na zmanjšanje negativnih posledic prometnih nesreč. V poostrenem nadzoru bodo ugotavljali tudi druge kršitve cestno-prometnih predpisov, ki vplivajo na varnost cestnega prometa (npr. nepravilna uporaba naprav ali opreme, ki ovirajo vidno ali slušno zaznavanje med vožnjo, hitrost vožnje, psihofizično stanje voznikov …).

Pravilna privezanost z varnostnim pasom oziroma uporaba ustreznih zadrževalnih sistemov pri prevozih otrok je zelo pomemben dejavnik, ki vpliva na zmanjšanje posledic prometnih nesreč, predvsem iz naslednjih razlogov:
– pripeti vozniki in potniki v vozilu v primeru trka ostanejo na svojem sedežu;
– varnostni pas oziroma zadrževalni sistem ob čelnem trku zmanjšuje gibanje telesa naprej in tako preprečuje trk z notranjostjo vozila;
– varnostni pas oziroma zadrževalni sistem prevzame velik del energije in jo porazdeli na različne dele telesa, kar učinkovito zmanjša posledice trka na posamezen del telesa;
– v kombinaciji z zračno blazino ter drugimi elementi pasivne varnosti (naslonjalo za glavo, ergonomski sedeži, karoserija vozila) varnostni pas zagotavlja vozniku in potnikom učinkovito zaščito.

vehicle 69771 960 720

Na območju PU Koper v preteklem letu ni uporabljalo varnostnega pasu 54 voznikov in potnikov v motornih vozilih. Največji delež neuporabe zadrževalnih sistemov so na Policijski upravi beležili pri potnikih, ki so bili udeleženi v prometnih nesrečah, in sicer delež teh je bil 8 %, prav tako so hujše posledice (1 mrtev, 6 huje poškodovanih, 16 lažje poškodovanih).

Zato voznikom in potnikom svetujejo, da dosledno spoštujejo cestno-prometnepredpise ter se ustrezno pripnejo z varnostnimi pasovi.  Apeliramo tudi na to, da otroke prevažajo v predpisanih zadrževalnih sistemih.