Skupina MOL je danes objavila svoje finančne rezultate za drugo četrtletje in prvo polletje leta 2023. V prvih šestih mesecih je Skupina MOL dosegla EBITDA v višini 1,125 milijonov USD, medtem ko je v drugem četrtletju EBITDA dosegel 411 milijonov USD. Na rezultate so vplivali poslabšani makro pogoji, tudi ukrepi držav, vključno z dodatnimi davki. Poleg tega je rezultate drugega četrtletja krojil tudi nov dodatni davek na Madžarskem, ki temelji na prihodkih, in znaša 315 milijonov USD za celotno leto 2023, v celoti pa je priznan kot enkratni strošek v drugem četrtletju. Segment potrošniških storitev se je otresel lanskoletnih nizkih vrednosti in ustvaril skoraj 43 % skupnega EBITDA Skupine MOL, kar je delno ublažilo učinek neugodnega gospodarskega okolja. Skupina MOL načrtuje EBITDA za celotno leto 2023 v višini približno 2,5 milijarde USD.
Glavni izvršni direktor Skupine MOL Zsolt Hernádi je komentiral poslovne rezultate:
»Makro okolje ni uspelo izravnati negativnih učinkov vladnih posegov v regiji Srednje in Vzhodne Evrope, ki so nedvomno zaznamovali naše rezultate v prvi polovici leta, še posebej izrazito pa v drugem četrtletju 2023. Trenutno stanje vladnih ukrepov – razen če se ti izredni ukrepi v bližnji prihodnosti postopoma odpravijo – bo poslabšalo konkurenčnost Skupine MOL in obremenilo denarni tok, potreben za načrtovane investicije. Ne glede na negativne zunanje učinke je bila Skupina MOL odporna, podjetja so nadaljevala s svojimi strateškimi naložbami, Skupini MOL pa je uspelo uvesti tudi novo poslovno linijo ravnanja z odpadki.«
EBITDA na segmentu Upstream se je v drugem četrtletju 2023 znižal na 99 milijonov USD in v prvem polletju 2023 znašal 382 milijonov USD, kar predstavlja 83-odstotno in 65-odstotno zmanjšanje v primerjavi z enakima obdobjema lani. Poenostavljeno ustvarjanje prostega denarnega toka tega segmenta je v drugem četrtletju 2023 praktično izginilo zaradi dodatnega davka na prihodek in dodatnega nadomestila za rudarstvo, ki ju je zaračunala madžarska vlada, na rezultate pa so negativno vplivale tudi padajoče cene ogljikovodikov. Obseg proizvodnje nafte in plina se je v drugem četrtletju medletno zmanjšal za 5 odstotkov, saj je bila proizvodnja na polju Shaikan v iraškem Kurdistanu ustavljena zaradi zaprtja izvoznega plinovoda, ki je trajalo celotno četrtletje. V skladu z zavezo Skupine MOL za regionalno varnost oskrbe se je proizvodnja na Madžarskem v drugem četrtletju medletno povečala za 6,5 %, s čimer je obseg proizvodnje prvega polletja 2023 na ravni Skupine dosegel 91,6 mboepd, kar je precej nad proizvodnimi smernicami.
Čisti CCS EBITDA v segmentu Downstream se je v drugem četrtletju 2023 znižal na 102 milijona USD, medtem ko je polletni rezultat znašal 487 milijonov USD. Znatno znižanje v drugem četrtletju so povzročili dodatni davki, kot je enkratni strošek dodatnega davka na podlagi prihodkov, in šibka marža na petrokemikalijah v kombinaciji s povpraševanjem in pritiskom na cene. Povpraševanje po motornih gorivih se je na Madžarskem v primerjavi z drugim četrtletjem 2022 zmanjšalo za 12 %, saj je omejitev cen povečala porabo v baznem obdobju, medtem ko se je povpraševanje povečalo v drugih državah regije Srednje in Vzhodne Evrope, zlasti na Hrvaškem (+8 %); v splošnem pa je skupna prodaja produktov Skupine ostala enaka.
EBITDA v segmentu potrošniških storitev v drugem četrtletju 2023 se je, v primerjavi z enakim obdobjem lani, skoraj početveril in dosegel 175 milijonov USD, s čimer so rezultati segmenta v prvem polletju 2023 znašali 301 milijonov USD. Omilitev predpisov o omejitvi maloprodajnih cen v regiji Srednje in Vzhodne Evrope, nadaljnja širitev ponudbe produktov in storitev, ki niso povezani z gorivi, in odlična interna organizacija so glavni gonilniki dobrih rezultatov. Hkrati se je obseg prodaje v drugem četrtletju 2023 medletno povečal za 16 %, na kar je z več kot 200 milijoni litrov vplival pozitivni anorganski učinek prevzema podjetja Lotos na Poljskem, medtem ko so se količine prodanega goriva povečale v večini držav, razen na Madžarskem, kjer se je povpraševanje normaliziralo po preklicu omejitve cen. Število Fresh Corner lokacij se je v drugem četrtletju 2023 iz 1.103 v enakem obdobju lani povečalo na 1.180.
EBITDA v segmentu plina (Gas Midstream) se je v drugem četrtletju 2023 znatno povečal, medletno na 60 milijonov USD, saj se je povpraševanje po čezmejnih zmogljivostih okrepilo, zaradi česar so rezultati v prvem polletju presegli 139 milijonov USD. K dobrim rezultatom so zaradi nižjih nabavnih cen plina kot v enakem obdobju lani prispevali tudi nižji stroški poslovanja.
O Skupini MOL
Skupina MOL je mednarodna, integrirana, naftna, plinska, petrokemična in maloprodajna družba s sedežem v Budimpešti na Madžarskem. S svojimi poslovnimi dejavnostmi in dinamično mednarodno ekipo, ki šteje več kot 24.000 ljudi, je aktivna v več kot 30 državah in beleži več kot 100 let izkušenj v industriji. Skupina MOL upravlja tri rafinerije in dva petrokemična obrata v okviru integriranega upravljanja oskrbovalne verige, in sicer na Madžarskem, Slovaškem ter na Hrvaškem in ima v lasti mrežo blizu 2.400 bencinskih servisov v 10 državah Srednje in Vzhodne Evrope. Raziskovalne in proizvodne dejavnosti Skupine MOL so podprte z več kot 85-letnimi izkušnjami na področju ogljikovodikov ter 30-letnimi izkušnjami pri vbrizgavanju CO2. Trenutno potekajo proizvodne aktivnosti v 8 državah in raziskovalne dejavnosti v 10 državah.
Skupina MOL je zavezana k transformaciji svojega tradicionalnega poslovanja na osnovi fosilnih goriv k nizkoogljičnem, trajnostnem poslovnem modelu in si prizadeva, da bi postala ogljično nevtralna do leta 2050, medtem ko bo oblikovala nizkoogljično krožno gospodarstvo v regiji Osrednje in Vzhodne Evrope.