Posvetovalni referendum o konoplji?

Posvetovalni referendum je oblika neposrednega demokratičnega odločanja, pri katerem volivci izrazijo svoje mnenje o določenem vprašanju, vendar njegov izid ni pravno zavezujoč za oblasti. Poslanska skupina Svoboda je danes vložila še dva predloga posvetovalnega referenduma.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Poslanska skupina Svoboda je danes vložila predloge za dva nova posvetovalna referenduma, s čimer nadaljuje svoja prizadevanja za večjo vključenost državljanov v odločevalske procese. Poleg prejšnji teden predlaganega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, so poslanci danes predlagali tudi referendum o legalizaciji pridelave, predelave, prometa in uporabe konoplje v medicinske namene v Republiki Sloveniji.

Ta poteza prihaja v času, ko so razprave o uporabi konoplje v medicinske namene postale vse bolj prisotne v slovenski družbi. Po besedah poslanca Svobode Darka Krajnca je cilj referenduma jasno nasloviti stigmatizacijo konoplje in zakonsko urediti njeno uporabo v zdravstvene namene, saj so možnosti trenutno omejene in se izdelki večinoma uvažajo iz tujine.

Posvetovalni referendum za odločnejši glas volivk in volivcev

Predlog za referendum o medicinski uporabi konoplje odpira pot za zakonodajne spremembe, ki bi Slovenijo približale drugim državam, kjer je uporaba konoplje v medicinske namene že urejena. Z ustreznim zakonodajnim okvirom bi lahko izboljšali dostop do kakovostnih in cenovno dostopnih zdravil iz naravno pridelane medicinske konoplje, kar bi imelo pozitivne učinke tako za bolnike kot za celotno družbo.

Posvetovalni referendum združiti z volitvami?

Gibanje Svoboda je izrazila podporo združevanju referendumov z drugimi volitvami, kot so na primer evropske volitve, kar bi lahko povečalo volilno udeležbo in dalo odločitvam večjo legitimnost. Datum izvedbe referenduma še ni določen, vendar obstaja možnost, da bi se lahko odločili za sovpadanje z evropskimi volitvami, ki bodo potekale 9. junija.

Drugi predlog referenduma pa se nanaša na preferenčni glas. Volivke in volivce bi vprašali, “Ali ste za to, da se za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca?”