MISEL DNEVA – Borut Pahor, nekdanji predsednik RS

Preberite današnjo misel iz našega pogovora z nekdanjim predsednikom RS Borutom Pahorom.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Misel dneva

Kaj bi jim svetovali oziroma katere so po vašem mnenju prioritete obalne politike?

Kljub naporom pogrešam bolj uveljavljeno blagovno znamko obale, oz. slovenske Istre. Da je to mogoče, kaže vrsta spodbudnih primerov: Brda, Zgornje Posočje, Kras, celo Vipavska dolina. Obala pa ima, se mi zdi, glede tega lažje delo – seveda pa to terja večjo politično voljo in vztrajnost. Vendar je to njihova stvar, stvar občin in občanov. Kot predsednik republike in kot Primorec pa bi si tega želel. Lokalne blagovne znamke imajo v sedanjem gospodarstvu in turizmu veliko prihodnost, povezovalno pa vplivajo tudi na življenje v teh skupnostih.

Kaj vas najbolj navdušuje na slovenski obali?

Značaj ljudi. Poleg morja, seveda. Rad imam to narečje in nianse v njem. Rad imam pogrešanje morja takoj, ko nekaj dni nisem ob njem. Rastlinje, življenjski stil, zgodnja pomlad in seveda temperament. Rad imam raznolikost slovenske domovine. Moram pa odkrito reči nekaj. V zadnjih treh desetletjih so nekatere druge slovenske regije glede razvoja in elementarne urejenosti naredile, se mi zdi, večji napredek kot naša ljuba Primorska in obala z njo. Morda z izjemo Brd.

O nekdanjem predsedniku RS:

Borut Pahor, slovenski politik in nekdanji predsednik Republike Slovenije ter predsednik vlade, se je rodil 2. novembra 1963 v Postojni, SR Slovenija.

Pahor je bil četrti predsednik Republike Slovenije, služboval je med letoma 2012 in 2022. Vstopil je v politiko že v srednješolskih letih in leta 1990 postal član Skupščine Socialistične republike Slovenije. Kasneje je bil izvoljen v Državni zbor Republike Slovenije in postal predsednik parlamenta med 3. državnim zborom. Pred koncem mandata je bil izvoljen za poslanca v Evropskem parlamentu.

Leta 2008 je vodil stranko Socialni demokrati do zmage na volitvah in postal predsednik 9. vlade Republike Slovenije. Njegovo vladanje je zaznamoval podpis arbitražnega sporazuma in afera s šestim blokom Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ6). Pahorjeva vlada je prejela nezaupnico v Državnem zboru Republike Slovenije septembra 2011. Po tem, ko ni bil ponovno izvoljen za predsednika stranke na kongresu stranke, je napovedal kandidaturo za predsednika Republike Slovenije leta 2012. Zmagal je na volitvah in prevzel funkcijo 23. decembra 2012. Leta 2017 se je odločil za ponovno kandidaturo ter osvojil drugi mandat na mestu slovenskega predsednika, potem ko je v drugem krogu premagal Marjana Šarca.

 

Celoten intervju lahko preberete na spodnji povezavi:

BORUT PAHOR: Na obali bi lahko naredili več za njeno prepoznavnost