V potovalno lekarno sodijo poleg osnovnih sredstev prve pomoči tudi zdravila in drugi pripravki, ki lahko olajšajo morebitne težave na poti. Ob tem ne pozabite tudi na kreme za zaščito pred soncem in izdelke za nego po sončenju, saj lahko prekomerna izpostavljenost soncu povzroči sončne opekline ali celo alergijske reakcije.
Še posebno veliko pozornost je potrebno posvetiti zdravilom, ki jih redno jemljemo. Zdravila vzemite s seboj v originalni embalaži in z navodili za uporabo. Poskrbite, da bodo imela zdravila ustrezen rok uporabe.
Osnovni nabor potovalne lekarne
- Zdravilo proti povišani telesni temperaturi in bolečinam. Na potovanju so še posebno primerne oblike, ki omogočajo jemanje brez vode in jih lahko raztopimo v ustih ali žvečimo. Za otroke vzemite sirupe ali svečke.
- Zdravila proti prebavnim težavam, kot sta zaprtje ali driska. Poleg prebiotikov in probiotikov je priporočljivo s seboj vzeti tudi odvajalo.
- Varovalni pripravki za sončenje, sredstva za zaščito pred piki komarjev, klopov in drugih insektov ter pripravki za odpravljanje težav po piku.
- Rehidracijski praški (posebno v primerih povečanega znojenja).
- Tablete za prečiščevanje vode.
- Zdravilo proti potovalni slabosti.
- Dekongestivne kapljice za nos.
- Fiziološka raztopina.
- Zdravila proti alergijam v obliki tablet. Alergijske reakcije na koži lajšajo tudi določeni geli oziroma mazila.
- Prva pomoč, ki mora vsebovati sterilne obveze, gaze ter obliže, povoje, elastični povoj, razkužilo in škarjice.
- Termometer.
- Razkužilo za roke.
- Veljavna kartica zdravstvenega zavarovanja ali zdravstveno zavarovanje za tujino.
Pogosto nam na potovanju še kako prav pridejo mazila za lajšanje bolečin v mišicah in sklepih, pršila za rane, pripomočki za odpravljanje težav z zamašenimi ušesi, kombinirani izdelki za intimno higieno, pozabiti pa ne gre niti na pripomočke za ustno higieno. S seboj vzemite tudi priložena navodila za uporabo zdravil.