Pretresljiv film slovenskega režiserja (VIDEO)

Več desetletij stare pretresljive zgodbe o obleganju Sarajeva so dobile svojo bolečo ekranizacijo, poročajo balkanski mediji. Dokumentarni film Sarajevski safari slovenskega režiserja in scenarista Mirana Zupaniča je temačna zgodba o bogatih tujcih, ki naj bi plačali za možnost, da streljajo na civiliste po Sarajevu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na letošnjem festivalu dokumentarnega filma Al Jazeera Balkans Documentary Film Festival bodo prikazali film, ki “premika meje tolerance v razumevanju vojne”, poroča istoimenski portal.

Med mnogimi dramatičnimi epizodami obleganja Sarajeva v letih 1992 do 1996 je javnosti ostala prikrita zgodba o safariju na ljudi. Redkim izbrancem je bilo znano, da je pri obleganju Sarajeva na srbski strani poleg Vojske Republike Srbske, prostovoljcev in plačancev delovala še ena, maloštevilna in skrivnostna skupina. To so bili premožni tujci, ki so plačevali visoke zneske, da so smeli streljati na prebivalce obleganega Sarajeva.

“Film daje gledalcu slutiti absolutno zlo, ki se skriva pod maskami človeškosti ter hkrati prinaša uvid v usode tistih, ki so jim krogle ostrostrelcev za vedno spremenile življenje. Skupaj z njihovim trpljenjem približa gledalcu tudi njihovo modrost in moč volje do življenja,” o filmu pravi režiser Zupanič.

Film Sarajevski safari je medtem deležen ostrih odzivov iz Republike Srbske: “Predstavniki vlade vseh političnih strank v Republiki srbski se morajo takoj odzvati na monstruozne trditve v Zupaničevem filmu in zahtevati prepoved predvajanja tistega škandaloznega filma,” je dejal poslanec Srbske demokratske stranke (SDS) v Državni skupščini RS Darko Babalj.

Od 9. do 13. septembra bo v Sarajevu potekal festival dokumentarnega filma Al Jazeera Balkans, v tem času pa naj bi kontroverzni film doživel premiero.

Predsednica Republike srbske Željka Cvijanović pa je izjavila, da je entiteta BiH sposobna “obračunati z vsemi ponarejevalci, ki skušajo na različne načine prikazati dogodke iz pretekle vojne v BiH”.

Ostri odzivi prihajajo tudi iz Srbije. Direktor republiškega centra za raziskovanje vojne, vojnih zločinov in iskanje pogrešanih Milorad Kojić je za Blic dejal, da gre za “bolno izmišljotino in da je treba njenega avtorja zdraviti.”