Preverili smo mite o alkoholu

Deli novico s tvojimi prijatelji

Preverjamo urbane mite

 

Minister za zdravje opozarja…

 

Preverili smo nekaj najbolj znanih mitov o alkoholu.

 

1. Brezalkoholno pivo vsebuje 0 % alkohola. Je res in ni res. Uradna definicija brezalkoholnega piva pravi, da je to pivo, ki lahko vsebuje do 0,5 % alkohola. Kljub besedi ‘brezalkoholno’ lahko tako tudi tako pivo vsebuje nekaj alkohola. Se pa v pestri izbiri izdelkov, ki jih najdemo predvsem v bolje založenih trgovinah, najde tudi brezalkoholna piva, ki zares ne vsebujejo alkohola. Obstaja pa tudi ingverjevo pivo, ki je, kljub temu da se imenuje pivo, povsem brezalkoholno.

 width= 2. Koktejli niso nevarni, ker so sladki in vsebujejo veliko soka. Ni res. V koktejlih so zmešani sladki sokovi, ki prikrijejo okus in aromo alkohola, zato jih mimogrede spijemo preveč. Količina alkohola v koktejlu je lahko kljub sadnemu okusu precejšnja, poleg tega pa je težko določiti, koliko alkohola natančno vsebujejo. Težava je tudi v tem, da vsebujejo več različnih alkoholnih pijač, kar lahko še poveča občutek pijanosti in povzroči večjo slabost.

3. Hladno pivo nas odžeja. Ni res. Alkohol je snov, ki vodo iz telesa odvaja in ga posledično izsuši. Zato je pitje alkoholnih pijač takrat, ko je vroče in telo potrebuje še več tekočine kot po navadi, še bolj tvegano. Ker je človeško telo zaradi vročine in dehidracije tudi bolj izčrpano, alkohol na posameznika še močneje vpliva in obstaja večja verjetnost, da pride do močne pijanosti ali zastrupitve z alkoholom.

4. Pivo je manj škodljivo kot vodka. Ni res. Alkoholne pijače se med seboj razlikujejo po vsebnosti alkohola. Če spijemo pivo, zaužijemo okrog 5 % alkohola, vodka pa ga ima prbl. 30 % ali še več. Da lažje naredimo primerjavo različnih vrst alkoholnih pijač, so določene standardne merice alkohola, v katerih je enaka količina čistega alkohola, ki predstavlja 10g.Tako je v enem dl vina ali 2,5 dl piva ali 0,3 dl žganja (vodka, viski, …) enaka količina alkohola. To pomeni, da če človek spije eno veliko pivo (0, 5 l) ali 0, 6 dl vodke, zaužije enako količino čistega alkohola, ki ima v obeh primerih enake škodljive učinke.

5. Če pijan človek spije dva litra vode, se bo streznil. Ni res. Alkohola se iz telesa ne da spraviti na hiter način, saj jetra potrebujejo prbl. eno uro, da predelajo eno enoto zaužitega alkohola. Je pa seveda priporočljivo, da med pitjem alkohola, spije tudi nekaj brezalkoholnega oz. najbolje kar vodo. Alkohol je taka snov, ki iz telesa odvaja vodo (podobno kot kava), zaradi česar je človek zjutraj zelo dehidriran, ima občutek suhih ust in ga boli glava. Prav tako ne velja to, da če se pred pitjem dobro najemo, ne bomo pijani. S tem bomo samo dosegli, da bo alkohol počasneje prehajal v kri.

 

Minister za zdravje opozarja: Prekomerno pitje alkohola lahko škoduje zdravju.

 

Manca Hribovšek