Ker so visoke temperature in dolgotrajna obdobja brez dežja resno ogrozila kmetijstvo, se je Evropska komisija odzvala s pozivom državam članicam, naj za namakanje pridelkov uporabljajo prečiščeno odpadno vodo. “Zaloge pitne vode so majhne in pod naraščajočim pritiskom. Medtem ko se vročinski valovi še dogajajo, moramo prenehati zapravljati vodo in učinkoviteje uporabljati ta dragocen vir. Potrebno se je prilagoditi podnebnim spremembam in zagotoviti varnost in trajnost kmetijstva,” je v izjavi dejal evropski komisar za okolje Virginijus Sinkevičius.
Strokovnjaki in Komisija so julija opozorili, da 46 odstotkom Evrope grozi suša. Francija in Velika Britanija sta prejšnji mesec potrdili, da so zabeležili najbolj suh julij, odkar potekajo meritve ter da bo to negativno vplivalo na kmetijsko proizvodnjo in pomanjkanje vode v urbanih središčih.
Vendar so se britanska vodna podjetja, ki so od poznih osemdesetih let prejšnjega stoletja v zasebni lasti, doslej upirala pozivom vlade k uvedbi omejitev. Kot piše časnik Guardian, so se ta podjetja odločila čakati do zadnjega trenutka z uvedbo začasnih prepovedi prekomerne porabe vode, ker ne želijo razjeziti potrošnikov.
Na drugi strani Rokavskega preliva razmere niso nič boljše. Meteo France je poročal, da je država julija zabeležila le 9,7 milimetrov dežja, kar je le 12 odstotkov zahtevane količine padavin, je povedal minister za okolje Christophe Béchu. Skoraj vse francoske regije so uvedle omejitve vode, kmetje pa imajo težave z namakanjem pridelkov kot so sončnice. Ogromna polja sivke se zaradi pomanjkanja vode sušijo.
V Španiji je suša kmete prisilila k zmanjšanju nasadov avokada in proizvodnje oljk. Zaradi suše naj bi se zmanjšala količina oljčnega olja na trgu, v težavah pa je tudi druga večja proizvajalka – Italija. Ker je vode za sončnice premalo, je pričakovati dodaten skok cen jedilnega olja.
Številne španske regije so omejile porabo vode. Med ukrepi so prekinitve nočne oskrbe z vodo, zaprtje tušev na plažah ter prepovedi polnjenja bazenov in delovanja avtopralnic. Konec junija so bile vodne rezerve v Španiji na 40 odstotkov zmogljivosti, kar je najnižja raven v desetih letih.
Nizek vodostaj Rena povzroča težave v Švici in Nemčiji. Poleg pridelkov so problem še transportne poti. Tudi Hrvaška ni v nič boljšem položaju od evropskih sosed, zaradi suše pa so težave dosegle tudi Portugalsko in Romunijo. Vlada na Nizozemskem, ki velja za kmetijsko velesilo v EU, je v sredo razglasila pomanjkanje vode in napovedala dodatne ukrepe, če se suša nadaljuje. “Vse prosim, da dvakrat premislijo, preden operejo svoj avto ali do vrha napolnijo bazene svojih otrok,” je dejal tamkajšnji minister za infrastrukturo Mark Harbers.