Rešitve za pitno vodo v Istri so, zdaj je na potezi politika

Rešitve za pitno vodo v Istri so na dlani. Stroka in lokalna politika sta si pri reševanju oskrbe slovenske Istre s pitno vodo enotni, zdaj je na potezi politika.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Rešitve za pitno vodo v Istri so iskali tudi prek čezmejnega sodelovanja slovenskih in hrvaških strokovnjakov. Slovenska inženirska zveza (SIZ), Hrvatski inženjerski savez (HIS) in Istarska županija so v počastitev dneva voda 18. do 19. marca 2024 v Pulju organizirali prvo konferenco z naslovom Podnebne spremembe in oskrba z vodo Istre.

Podnebne spremembe kot globalni pojav namreč vsak dan bolj vplivajo na trajnostni razvoj določenih območij z večjimi ali manjšimi posebnostmi. Da bi ohranili ali izboljšali stanje v prostoru, negativni trendi zahtevajo hitre odgovore. Cilj konference je bil opozoriti na vse bolj izrazit vpliv podnebnih sprememb na vodooskrbo Istre ter skozi razpravo strokovne javnosti ponuditi konstruktivne rešitve, ki bi jih lahko implementirali v prakso.

IMG 7283 1

Rešitve za pitno vodo v Istri in konkretni zaključki

Dejstvo je, da podnebne spremembe postajajo stalnica, ki jo bo potrebno upoštevati pri vseh nadaljnjih načrtovanjih rabe vodnih virov. Meritve kažejo, da so v primerjavi z ostalo Evropo podnebne spremembe v območju, kamor sodi Istra, že močneje izražene in scenariji bodočega razvoja podnebja ocenjujejo stopnjevanje trendov v prihodnjih desetletjih.

Trendi spreminjanja razvoja podnebja se manifestirajo skozi povečanje pogostosti pojava ekstremnih hidroloških pojavov, drugi povezani problem pa prestavlja dvig morske gladine in s tem povezani meteorološki pojavi, kot so visoke plime, ki ogrožajo nižje ležeča obalna območja. Na območju severnega Jadrana je zaznati tudi izrazito podaljšanje sušnih obdobij, za katere je značilno, da postajajo vse dolgotrajnejši.

Prilagajati se bo treba razmeram

Reševanje problematike sprememb v okolju, kot posledico podnebnih sprememb, lahko najučinkoviteje rešujemo na način, da se z ukrepi prilagajamo nastalim razmeram na način, da se tveganja in škoda zaradi sedanjih ali pa pričakovanih škodljivih učinkov zmanjša na stroškovno učinkovit način, ki vključuje tudi vse možne koristi ukrepov. “Pri tem moramo upoštevati, da podnebne spremembe presegajo administrativne meje. Zato moramo za učinkovitost ukrepov preseči tradicionalne meje in pri iskanju rešitev združiti vse moči in znanja, ki bodo zagotovile dolgoročno varnost in trajnost naših vodnih virov”, so si bili enotni strokovnjaki in organizatorji konference.

drop of water g8d272cb82 1920

Kot kaže tudi primer dobre prakse v hrvaški Istri, so zadrževalniki in zadrževanje voda najbolj učinkovit ukrep, ki nudi odgovor tako za obdobja, ko je vode preveč, kot tudi za čas, ko je vode premalo.

Podobne prakse je najti tudi v slovenski Istri, vsaj kar zadeva kmetijsko rabo, prezrto pa ostaja področje oskrbe s pitno vodo, kjer se vse bolj izraža potreba po implementaciji velikega zadrževalnika, ker brez možnosti sezonske izravnave vodne bilance, oskrba s pitno vodo v regiji zgolj iz razpršenih vodnih virov, zaradi posledic podnebnih sprememb v bodoče ne bo več zadostna.

“Vse razvojne projekcije upravljalcev vodooskrbnega sistema v regiji potrjujejo, da dolgoročno varnost in zanesljivost dobave pitne vode v slovenski Istri lahko zagotovimo zgolj z velikim sezonskih zadrževalnikom”, pravi eden od zaključkov konference.

Butoniga

Z zaključki konference bodo organizatorji konference seznanili tudi odločevalce, pristojna ministrstva, Vlado RS in druge pristojne institucije. Dejstvo namreč je, da si je stroka enotna glede možnih rešitev za oskrbo Istre s pitno vodo, zdaj pa je na potezi politika.

Nekaj utrinkov s konference si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji.