S predstavo tudi ozaveščanje o avtizmu

Deli novico s tvojimi prijatelji

V petek bo v koprskem gledališču premiera predstave Marka Haddona in Simona Stephensa v režiji Renate Vidič – Skrivnostni primer ali kdo je umoril psa. Predstava je nastala v koprodukciji Gledališča Koper in SNG Nova Gorica.

Gledalec skozi predstavo spremlja detektivsko zgodbo, ki je prikazana skozi oči avtističnega mladeniča Christopherja, ki ga igra Žiga Udir, kar pomeni, da je predstava bogata z barvami, glasbenimi vložki (glasbo je pripravil Mirko Vuksanović) in vsem, kar odraža svet avtističnih oseb, ki svet okoli sebe zaznavajo precej drugače od ostalih.

Igra temelji na uspešnem romanu Marka Haddona, ki ga je za oder priredil Simon Stephens, za slovenski prevod pa je poskrbel Milan Dekleva. Predstavo so si lahko ogledali že gledalci iz Nove Gorice, saj je novogoriška premiera bila že v maju, ta teden pa prihaja še v Koper.

Režiserka Renata Vidič je na današnji novinarski konferenci izpostavila, da bi predstavo lahko označili za družinsko dramo, zgodba pa spremlja 15-letnega Christopherja, ki trpi za avtizmom oziroma Aspergerjevim sindromom. Ob tem pa gledalec na odru spremlja raziskovanje primera umora sosedovega psa, zagotovo pa je eden zanimivih preobratov v predstavi tudi ta, ko Christopher, skozi preiskavo odkrije, da njegova mati ni umrla, ampak živi v Londonu, kamor se v strahu za svojim življenjem odpravi tudi sam.

Za pripravo na vlogo si je glavni igralec Žiga Udir ogledal med drugim videoposnetke oseb z avtizmom, pomagale pa so tudi pripombe staršev avtističnega otroka. Vsekakor predstava ne želi predstaviti karikature avtizma, ampak je tu predvsem zato, da ozavešča.

Novinarske konference se je udeležila tudi Patricija Lovišček iz Zavoda Modri december, ki je predstavo že videla in jo označila kot odlično, predsem pa naj bi Udir svoje delo opravil res fenomenalno, saj v celoti prikaže življenje avtista tako kot je. Poleg tega je ocenila, da je bilo v Sloveniji v zadnjih 15 letih na področju avtizma narejeno veliko, predvsem z vidika osveščanja javnosti, kljub temu pa je samo delo z otroki s to motnjo in njihovimi družinami še vedno v veliki meri prepuščeno raznim nevladnim organizacijam.

Sicer pa so se v Gledališču Koper odločili, da igro predstavijo tudi devetošolcem. Kot nam je zaupala direktorica gledališča Katja Pegan, so se z mladimi pred predstavo tudi pogovorili, odzivi pa so bili s strani učencev zelo dobri.