Narava nam ponuja številne darove, ki jih lahko uporabimo za krepitev imunskega sistema in boj proti okužbam. Nekatera živila imajo dokazano protibakterijske, protivirusne ali protivnetne lastnosti, zato jim pravimo naravni antibiotiki. Vključite jih v svojo prehrano in se prepričajte o njihovem blagodejnem delovanju.
1. Česen med najbolj znanimi naravnimi antibiotiki
Česen ima kar nekaj koristi, poleg tega pa allin v česnu deluje protibakterijsko in protivirusno. Raziskave so pokazale, da je česen učinkovit pri preprečevanju in zdravljenju okužb dihal, prebavnega trakta in celo pri bakterijah, odpornih na antibiotike. Največ koristi ima sveže zdrobljen česen. Česen velja tudi za odlično sredstvo proti herpesu.
2. Ingver je čudežno zdravilo
Ingver pomaga proti jesenskim prehladom in vnetjem, povsod po svetu sodi med najpomembnejša zdravilna zelišča, na Kitajskem pa velja za “čudežno zdravilo”. Ingver vsebuje spojino z močnimi protivnetnimi in protibakterijskimi lastnostmi. Pomaga pri okužbah, kot so vnetja žrela, prehladi in prebavne težave.
3. Čebula
Čebula tako kot česen, šalotka, por in drobnjak sodi v družino lukovk. Čebula vsebuje žveplove spojine, podobne tistim v česnu, ki delujejo protibakterijsko in protivnetno. Učinkovita je pri krepitvi imunskega sistema, uporablja pa se tudi za zdravljenje okužb dihal ter zmanjšanje vnetij.
4. Čili Habanero
Čili Habanero je bogat s kapsaicinom, ki ima protibakterijske in protivnetne lastnosti. Poleg tega izboljšuje prekrvavitev in pomaga pri odpiranju dihalnih poti. Zaradi visoke vsebnosti vitamina C krepi imunski sistem.
5. Olje origana
Tudi origano je začimba, ki ne sodi samo na pico. Olje origana je zaradi vsebnosti karvakrola in timola izjemno močno naravno protibakterijsko sredstvo . Študije so pokazale, da je učinkovito proti bakterijam, kot so E. coli in Salmonela. Uporablja se za zdravljenje okužb prebavnega trakta, kože in dihal.
6. Kurkuma
Kurkuma je začimba z izjemnimi protivnetnimi in protimikrobnimi lastnostmi. Kurkumin, aktivna spojina v kurkumi, je učinkovit proti številnim bakterijam in virusom. Kurkuma je še posebej koristna pri vnetjih in izboljšanju imunskega odziva telesa.
7. Med
Tudi med je znan po svojih antibakterijskih lastnostih. Deluje kot naravni antibiotik, ki zavira rast bakterij in pospešuje celjenje ran. Med je tudi učinkovit pri lajšanju vnetja grla in prehladnih obolenj, zato je dobrodošel še zlasti v zimskih mesecih.