S koncem februarja nam je prispela prva pošiljka saharskega peska v Evropo. Zato je bilo treba počakati s čiščenjem avtomobilov. Prebivalci slovenske Istre so v preteklih dneh imeli priložnost opaziti prah na svojih avtomobilih in drugih površinah, ki je prišel od daleč.
Do kdaj bomo imeli umazane avtomobile?
Iz Agencije RS za okolje so nam odgovorili, da je glavnina že mimo. Danes dopoldne je bilo mogoče pričakovati še nekaj pošiljk peska. Ta konec tedna ne pričakujejo dodatnih neurij in prinašanja novega peska.
Zakaj saharski pesek pride do nas?
Saharski pesek je naravni pojav, ki ima velik vpliv na različne dele sveta, vključno z Evropo. Saharski pesek je fin prah, ki nastane zaradi erozije in suhega podnebja v Sahari, največji puščavi na svetu. Ko veter piha čez puščavo, dvigne drobne delce peska visoko v zrak, ustvarjajoč oblak prahu, imenovan tudi “saharski oblak” ali “saharska megla”. Ta pesek se lahko dviga več kilometrov visoko in se nato razširi na tisoče kilometrov. Pogosto doseže tudi evropske države, ko ga veter prinese preko Sredozemskega morja. Še posebej pogosto se to zgodi spomladi in poleti, ko so vetrovi močnejši in pogostejši.
Posledice saharskega peska
Prihod saharskega peska v Evropo ima lahko različne posledice. Na eni strani lahko ustvari čudovite naravne pojave, kot so oranžni sončni zahodi ali čudovite barve neba. Po drugi strani pa lahko ta pesek povzroči tudi nevšečnosti, kot so onesnaženje zraka, težave z dihanjem in onesnaženje površin, kot so avtomobili in stavbe, ki jih prekrije tanek sloj peska.
Kljub morebitnim nevšečnostim pa lahko prihod saharskega peska v Evropo ponudi tudi priložnost za raziskovanje in razumevanje naravnih pojavov ter povečanje ozaveščenosti o vplivu podnebnih sprememb na svetovno okolje.