Pred kratkim smo objavili članek o skritem požiralcu denarja – pralnem stroju. S sklicevanjem na raziskavo novinarja Martina Lewisa o tem, kako prihraniti denar, smo predstavili, koliko pralni stroj lahko v najhujšem primeru zapravi vašega denarja.
Pralni stroj v povprečju porabi približno 300 kilovatnih ur (kWh) električne energije na leto. Seveda pa so porabe odvisne od modela in načina uporabe. Nekateri varčnejši modeli lahko porabijo tudi do 40 % manj energije, kar pomeni večjo učinkovitost in manjše stroške.
Za razliko od pralnega stroja, sušilni stroj porabi približno 150 kWh na leto. Seveda tudi ta poraba lahko niha glede na karakteristike posameznega modela, kot so energijski razred, vrsta ogrevanja in druge funkcije. Če se pogosto odločamo za sušenje perila v sušilnem stroju, lahko ta del porabe precej prispeva k mesečnim stroškom.
Kako izbrati energetsko učinkovit pralni in sušilni stroj?
Pri nakupu novih gospodinjskih aparatov je priporočljivo izbrati modele z energijskim razredom A+++, A++ ali A+, saj so ti najbolj energetsko učinkoviti. Na novi energijski nalepki, ki jo najdemo na vseh sodobnih napravah, je jasno označeno, kakšno je energetsko ravnovesje aparata. Poglejte nalepko, da boste izbrali aparat z najnižjo možno porabo energije za želene zmogljivosti.
Kako optimizirati porabo električne energije pri pranju in sušenju?
Za manjšo porabo električne energije je priporočljivo, da upoštevate naslednje nasvete:
Izogibajte se visokim temperaturam: Največ električne energije se porabi za ogrevanje vode. Da bi zmanjšali porabo, perilo perite pri 60 ali 40 stopinjah Celzija ali še nižje, če to omogoča kakovost pranja.
Polni pranje in sušenje: Pralni in sušilni stroj naj bosta prižgana le, ko sta polna. To omogoča bolj učinkovito rabo energije, saj bo naprava porabila enako količino energije, ne glede na to, ali je polna ali ne.
Izogibanje predpranju: Predpranje je lahko koristno v primeru močno umazanega perila, vendar za večino vsakdanjih oblačil ni nujno potrebno. Izogibajte se mu, če želite prihraniti energijo.
Pravilna količina pralnega praška in mehčalca: Ne uporabljajte preveč pralnega praška ali mehčalca. Preveč detergenta lahko povzroči težave pri izpiranju, s tem pa se poveča potreba po dodatnem pranju, kar pomeni večjo porabo energije.
Uporabite nočno tarifo: Če imate možnost, da se povežete z različnimi tarifami za porabo električne energije, se odločite za nočno pranje ali pranje v času, ko je cena elektrike nižja. To lahko pomeni prihranek, še posebej če pogosto uporabljate pralni stroj.
Če pravilno izberete pri nakupu teh električnih naprav, bo vaša poraba energije zelo nizka, hkrati pa vam ne bo treba računati, koliko krat na mesec boste sušili ali prali perilo.
Poraba energije je odvisna od različnih dejavnikov, kot sta model naprave in energetski razred. Povprečna poraba je približno 1,5 kWh na cikel pranja (približno 30 centov) in 4,5 kWh na cikel sušenja (približno 90 centov). Glede porabe vode se pri kombiniranem ciklu porabi od 60 do 120 litrov vode, pri navadnem ciklu pranja pa od 40 do 60 litrov, poroča Candy Home.
Čeprav so pralni in sušilni stroji nujni pripomočki v naših gospodinjstvih, pa lahko z izbiro energetsko učinkovitih modelov in z nekaj preprostimi navadami znatno zmanjšamo njihovo porabo električne energije. S tem ne le da zmanjšamo stroške, ampak tudi prispevamo k večji trajnosti in varovanju okolja.