Se v gostinstvu in turizmu obeta stavka?

V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGIT) so na četrtkovi novinarski konferenci izpostavili problematiko nizkih plač, pomanjkanja kadra, težkih pogojev dela in kršitev delovne zakonodaje v panogi. Zaradi slabih razmer so sprožili peticijo Za boljše plače in boljše delovne pogoje ter napovedali stopnjevanje aktivnosti. Pripravljeni so tudi stavkati.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Breda Črnčec, generalna sekretarka SGIT je na konferenci izpostavila “sramotno nizke plače”. Najnižja osnova bruto plača v dejavnosti znaša namreč 529 evrov bruto, povprečna plača pa je lani znašala 1330,27 evra bruto in s tem le 67 odstotkov povprečne plače v gospodarstvu.

Sindikat se namreč pogaja o dvigu plač in kolektivni pogodbi dejavnosti, saj se aktualna izteče konec leta. Za zdaj niso uspešni, saj se delodajalci ne strinjajo z nobeno od zahtev. Sindikalisti so se zato obrnili na gospodarskega ministra Matjaža Hana, ta pa sklical sestanek z obema stranema, ki bo na sporedu v torek.

Irena Jaklič Valenti, sekretarka SGIT za Primorsko je na konferenci pojasnila, da država preko gospodarskih družb oziroma finančnih institucij obvladuje velik delež lastništva večjih turističnih podjetij. Bodi posredno bodisi neposredno je prisotna v družbah Sava Turizem, Istrabenz Turizem, Terme Čatež, Terme Olimia in Hit Alpinea.

Valentijeva je opozorila, da bo ob napovedani ugasnitvi Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) in prenosu njenega portfelja turističnih naložb na Slovenski državni holding (SDH) prišlo do koncentracije turističnih naložb. Govorci za novinarski konferenci pa so opozorili tudi na to, da so delavci utrujeni in iztrošeni, v sektorju primanjkuje kadra, mladi pa za to delo nimajo interesa.