Še vedno na voljo sredstvo za zatiranje tigrastih komarjev

Deli novico s tvojimi prijatelji

Občina Izola v sodelovanju z JP Komunala Izola nadaljuje z zatiranjem ličink tigrastih komarjev. Občane in občanke obvešča, da je še na voljo sredstvo za zatiranje komarjev v priročni 50 ml plastenki. Brezplačno ga lahko prevzamejo v prostorih javnega podjetja.

 

Pristojne službe JP Komunala Izola so konec julija nanesle sredstvo v jaške in peskolove javne kanalizacije na javnih površinah v občini, ponovni nanos tega sredstva pa je predviden konec meseca. Večkratno apliciranje sredstva je potrebno zaradi razvojnega kroga komarjev, ki od jajčeca do odraslega osebka komarja poleti traja le od 6 do 8 dni, spomladi in jeseni pa od 15 do 20 dni. Sredstvo Aquatain deluje mehansko – na vodni gladini ustvari film, ki preprečuje dihanje in razvoj komarjevih ličink ter polaganje jajčec. Pri tem je pomembno, da ne obremenjuje okolja in ni škodljivo za ljudi, živali, rastline ter neciljne organizme.

 width=

Tigrasti komarji so slabi letalci, preletijo le nekaj sto metrov, zato je še posebej pomembno, da se akciji zatiranja njihovega razmnoževanja s preventivnim ravnanjem pridruži vsakdo. Zelo pomembno je izvajati aktivnosti, ki preprečujejo nastanek gojišč. Tigrastim komarjem zadostujejo majhne količine stoječe vode, v katerih se druga vrsta tu prisotnih komarjev ne more razmnoževati in so premajhne za preživetje plenilcev komarjevih ličink, kot so žabji paglavci ter plenilske ličinke žuželk. Zato je treba poskrbeti za okolico brez nepokritih zalivalk za rože, veder, odprtih plastenk, pnevmatik in drugih majhnih posod, saj stoječa voda predstavlja idealno gojišče za komarje. Tudi voda, ki se nabira na ponjavah, napihljivih vodnih igračah, v žlebovih, sodih in rezervoarjih, je idealno okolje za njihov razvoj. Redno je treba skrbeti za čiščenje vodnjakov in ribnikov.

Glede na to, da je na voljo še nekaj brezplačnih plastenk s sredstvom za zatiranje komarjev, vabijo občane in občanke Izole, da ga prevzamejo v prostorih Komunale Izola in poskrbijo za samostojno nanašanje.

Vir in foto: Občina Izola