Dodajte nas med prednostne vire v Googlu in spremljajte naše najnovejše vsebine.

»Še vedno smo 4.A«

Bil je 24.6.1986. Zadnji dan pouka na takratni SPNMŠ Koper (Srednja Pedagoška in Naravoslovno Matematična Šola Koper). 29 bodočih vzgojiteljic se je v oranžnih »kanotjercah«, s črnimi maturantskimi kapami na glavah, poslovilo od srednješolskih klopi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Od tega dne so se naše poti razšle na različne konce in kraje: v vrtce, na višje šole, na banko, v Perlo, na pošto, lokale… vsako je čakala njena usoda, vsaka se je našla v tem, kamor jo je odneslo srce…

A po 40-ih letih smo se zopet objele, pred našo šolo, ki je sedaj (zopet) Gimnazija. V oranžnih oblačilih, z drugačno frizuro in morda kako gubico več, a v srcu še vedno take, kot takrat. Z geslom: »Še vedno smo 4.a!«

Poklonile smo se spominu naše »mame«- razredničarke Jelke Justin in v spomin priklicale naše profesorje, se nasmejale ob pripovedih o prvih poljubih v Dijaškem domu, se sprehodile po mestu, ulicah in trgih. Obudile smo stare spomine na vse tiste kotičke, kjer smo »prešpricale« ure matematike in angleščine, o »paštakremah« in mareličnem soku s smetano slaščičarne Dehar in  Zelenec (ki je več ni)… V »Foresteria baru« so nas postregli s prijetno ohlajeno penino, ki nas je malce ohladila v tem vročem predprazničnem dnevu, prilegla se je senčka njihovega skritega vrta.

Pa smo nadaljevale sprehod po mestu in obnavljale utrinke naših srednješolskih dni: o praksi v starem vrtcu Čebelica v Kidričevi, (ki ga več ni), o skrivanju pred sosedo med »špricanjem« v baru Sidro (ki ga več ni), poskušale smo se spomniti osvojena znanja, ki nam jih je o umetnosti in arhitekturi podajal profesor Jože Pohlen (ki ga tudi več ni), posladkale smo se z nagrajenim sladoledom v Kapitaniji, ter se po Semedelski cesti proti večeru ustavile v »33«-ki v Žusterni.

To je bila zadnja »postaja«, zadnji žig na kartonček in zbranih vseh 10 žigov je prineslo nagrado. Ja, vsaka je dobila filmček s fotografijami naših 4 let šolanja, maturantskega izleta in prejšnjih srečanj. Neprecenljiv zaklad, ki je orosil marsikatero oko.

Pridružile so se nam še sošolke, ki so imele službene obveznosti zaključka šolskega leta v službi (vrtcu in šoli). Kakšno veselje je bilo to, se ne da opisati. Energija, iskrice v očeh, smeh, klepet in obisk »None Marije«, ki je »pu domaće« povedala nekaj težav, ki jih v starih letih prinese življenje.

To je zaznamovalo večer, ki se je prelevil v jutro. Prijazno osebje lokala je potrpežljivo prenašalo vse naše muhe  in želje in srečanje 40. obletnice mature je bilo popolno!

Vročina poletnega večera je malce popustila, nočni sprehod nazaj v mesto je bil pravi užitek, »mala malca« za take mladenke, polne energije in volje. Kar težko se je bilo posloviti, vendar smo si na koprski tržnici dale obljubo: naslednje leto, na isti dan, se zopet dobimo. Takrat na Bistriškem…

Pa, da vidimo!

Tekst in foto: Doris Bordon