Sladkorna bolezen psov in mačk

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tako kot pri ljudeh, je tudi pri hišnih ljubljenčkih Diabetes mellitus ali sladkorna bolezen zelo pogosto endokrino obolenje. Bolj pogosto zbolijo starejše živali s prekomerno telesno težo, pri mucah kastrirani samci, pri psih pa predvsem samice.

 

Pri nekaterih pasmah psov, kot so samojedi, pritlikavi šnavcerji, pritlikavi kodri, mopsi se pogosteje pojavlja in se tudi prenaša iz roda v rod.

 

Pri psih se običajno pojavlja Diabetes mellitus tipa 1, ko gre za popolno pomanjkanje insulina, za mačke pa je značilen tip 2, pri katerem gre za zmanjšano proizvodnjo insulina ali pa za rezistenco na insulin zaradi debelosti.  Zdravljenje diabetesa pri psih je zato drugačno kot pri mucah, pri katerih je s pravilno dieto in začetnim zdravljenjem z insulinom, možna popolna ozdravitev.

 

Prve znake bolezni skrbni lastniki zelo hitro opazijo. Sladkorni bolniki imajo močno povečan apetit, hkrati pa hujšajo, pitje je izredno povečano, zato pogosto urinirajo, kar nam lastniki pogosto opišejo kot inkontinenco. Čez nekaj časa so diabetiki zelo utrujeni in šibki. Pri psih nastane na očeh katarakta in oslepijo.

 

Sladkorno bolezen veterinarji diagnosticiramo s pregledom krvi in urina, saj so v njih vrednosti sladkorja običajno večkrat zvišane, v urinu najdemo tudi ketone.

 

Najlažje je, da se hrani pse in muce s posebno komercialno dieto za diabetike, ki vzdržuje nizek nivo glukoze v krvi. Pri psih se daje insulin injekcijsko pod kožo dvakrat na dan poleg obroka hrane. Na začetku terapije, ko se telo privaja na umetni insulin in je potrebno poiskati njegovo pravo dozo, so zelo pomembne večkrat dnevne meritve sladkorja.

 

Obstajajo posebni merilniki za domače ljubljenčke, pri katerih je dovolj pridobiti majhno kapljico krvi iz ušesa.

 

Lastniki se morajo strogo držati rutine in poznati znake hipoglikemije (nizek krvni sladkor), saj je ta lahko usodna, če se ne ukrepa dovolj hitro.

 

Pri mucah je zelo pomembno, da se držijo diabetične diete, insulin je bolje aplicirati dvakrat dnevno, po določenem času lahko začne sladkor v krvi opazno padati, dozo insulina moramo zmanjšati ali celo prekiniti vnos.

 

V svoji karieri sem imela v obravnavi kar veliko diabetikov in marsikdaj so me lastniki s svojo predanostjo in doslednostjo presenetili, kar nekaj se jih je odločilo, da so dali kužku operirati katarakto. Poseg je zelo drag, je pa neprecenljivo veselje, ko kuža ponovno spregleda. S pomočjo ljubečih lastnikov je marsikateri pacijent doživel zavidljivo starost, kot da ne bi bil bolan.

 

Lara KraljOglasno sporočilo.