V pripravo projekta so bili poleg stroke od samega začetka vključeni tudi uporabniki, s katerimi je občina uskladila potrebe in interese ter poiskala posamezne tehnične rešitve.
Investicija, vredna okvirno 2,6 milijona evrov, je vključevala ureditev dela mandrača ob ribiškem pomolu, protipoplavno zaščito bencinskega servisa za plovila, zvišanje obale in valobrana. Potreba po zvišanju valobrana je bila posledica klimatskih sprememb in s tem povezanih sprememb vodostaja, posedanja skalometa ter cilja zagotoviti večjo protipoplavno varnost mesta kakor tudi zaščito plovil v mandraču pred vremenskimi pojavi, kot sta tramontana in lebič,« je pojasnil Denis Bele, direktor JP Komunala Izola, ki je izvedlo projekt.
Na novo so bili postavljeni plavajoči dostopni pomoli za ribiče, obnovljena sta bila pomol in zid ob mandraču, urejen je bil podzemni ekološki otok, med mandračem in hotelom pa prehod za pešce s hitrostno oviro. Ta poleg novo pridobljenih baraž služi tudi kot zaščita ob morebitnem poplavljanju morja. Obenem so bili za ribiče zagotovljeni novejši zabojniki za shranjevanje ribiških mrež in viličar.
Občina v kratkem načrtuje tudi obnovo južnega dela pristanišča, v okviru katerega bodo obnovili južni pomol, zvišali in razširili promenado na Sončnem nabrežju, uredili zelenice in namakalni sistem ter javno razsvetljavo med promenado in cesto. Projekt je ocenjen na nekaj več kot 3,8 milijona evrov, od katerih bo 2,2 milijona financiranih iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Preostali del bo Občina Izola prispevala iz lastnih sredstev. Pričetek gradbenih del je predviden v začetku novembra, zaključek pa do poletne sezone.
Dogodek je potekal v soorganizaciji s CKŠP Izola. Za popestritev programa so poskrbeli Kompanija Izolana, Jože – eden najstarejših izolskih ribičev, ki je prikazal, kako šivati ribiške mreže, Marino Sinkovič z zvoki harmonike in izolska maskota Bepi.