Koprska policija o tem, da naj bi kriminalisti sodelovali s kriminalci

Po poročanju Slovenskih novic so na koprski policijski upravi začeli notranjevarnostni postopek, v katerem preverjajo očitke o sumu odklonskih ravnanj policistov, ki naj bi sodelovali s kriminalci. Na koprski policijski upravi so uvedbo postopka za časnik potrdili, obveščeno je tudi Specializirano državno tožilstvo.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V domnevno nečedne posle naj bi bili vpleteni kriminalistična inšpektorica, zaposlena na oddelku za ekstremno nasilje, nekdanji prvi mož koprskih kriminalistov, pomočnik vodje sektorja kriminalistične policije, vodja oddelka za kriminalistično obveščevalno dejavnost, kriminalist iz skupine za prepovedane droge in višji kriminalistični inšpektor.

Časnik navaja, da naj bi policijske uslužbence naznanila Nysret Hoxhay in David Klemenc, ki sta trenutno v priporu zaradi kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog. Kriminalisti naj bi se sestajali z njima, jima izdajali podatke, določene kriminalce pa naj bi celo ščitili.

Kot pišejo Slovenske novice, naj bi v zameno za informacije in domnevno druge usluge Hoxhaya napeljevali h kaznivemu dejanju kraje, v naprej naj bi bila tudi obveščena o prikritih preiskovalnih ukrepih, zaradi česar sta se nato lahko umaknila v druge države.

Za informacije in domnevne druge usluge naj bi policijski uslužbenci prejemali denar, pa tudi vrednostne bone.

Povezava z eksplozijami

Časnik poroča še, da naj bi bile z zgodbo o prepovedanih drogah in kriminalistih povezane tudi tri eksplozije v centru Kopru in Hrvatinih. Šlo naj bi za opozorila tistim, ki so hkrati želeli “sedeti na dveh stolih”, torej se družiti s preprodajalci drog in izdajati informacije policiji.

“Lahko vam potrdimo, da smo omenjena pisanja prejeli tudi v policiji in glede na to, da njihova vsebina nakazuje na sume odklonskih ravnanj policistov, smo v povezavi s tem pričeli notranjevarnostni postopek, v katerem bodo očitki preverjeni,” so nam danes na naša vprašanja o zadevi odgovorili na koprski policijski upravi.

Razložili so, da na podlagi Pravilnika o notranji varnosti v policiji takšne sume preverjajo v notranjevarnostnem postopku, ki je lahko uveden zaradi potrditve navedb v prijavah in zmanjšanja tveganj, da bi bila ogrožena notranja varnost v policiji. V notranjevarnostnem postopku se hkrati izvajajo tudi ukrepi za zmanjšanje tveganj za krnitev integritete uslužbencev policije in policijskih enot.

“Hkrati opozarjamo, da so prijave zoper policiste lahko tudi zlonamerne, saj se prijavitelji želijo maščevati policistom, ker so ukrepali zoper njih. Predvsem osumljenci, obdolženci ali obsojeni storilci kaznivih dejanj se pogosto maščujejo kriminalistom in preiskovalcem na različne načine, tudi z blatenjem  njihovega  dobrega imena, čeprav so ti policijska pooblastila in druge ukrepe izvajali zakonito in strokovno. Vse prijave pa v policiji skrbno preverimo,” so še navedli na PU Koper.