Strupen raznozobi grint v Sečoveljskih solinah (FOTOGALERIJA)

Pred novim letom so na območju KPSS izvedli odstranjevanje raznozobega grinta, invazivno tujerodno rastlino, ki je vsebuje strupene snovi. Odstranjevanje bodo morali večkrat ponoviti, da bodo raznorobi grint v celoti odstranili. Najverjetneje ga bodo že naslednje poletje polili s koncentrirano slanico, so sporoči iz Krajinskega parka Sečoveljske soline.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Sloveniji se srečujemo z vse več invazivnimi tujerodnimi vrstami. Številne med njimi povzročajo kmetijsko ali gospodarsko škodo, spet druge so nevarne za zdravje ljudi. Prav vse invazivke pa negativno vplivajo na našo biotsko raznovrstnost, saj izrinjajo naše domorodne vrste in spreminjajo značilnosti ekosistemov, pravijo v Krajinskem parku Sečoveljske soline.

Kot so pojasnili, raznozobi grint (Senecio inaequidens) povzroča tako ekonomsko kot ekološko škodo. Izvira iz Južne Afrike, v Slovenijo je prišel preko Italije, v Evropo pa z ovčjo volno. Ima strupene alkaloide, ki pri molznicah prehajajo v mleko, s pelodom pa tudi v med, zato ta rastlina lahko povzroči strupenost teh živil. Povzroča tudi zastrupitev pri živalih, ki ga uživajo ali celo njihov pogin. Strupi v raznozobem grintu so pirolizidinski alkaloidi, ki so potencialno rakotvorni in škodljivo vplivajo na jetra.