Dejansko je bilo glede na študijo National Sanitation Foundation (NSF) iz leta 2011 več kot 75 odstotkov gobic in pomivalnih krp okuženih s salmonelo, E. coli in fekalnimi snovmi, medtem ko je bilo samo 9 odstotkov kopalniških ročajev in pip pozitivnih na te bakterije.
Čeprav vas morda ne bo presenetilo, če boste slišali, da je vaša kuhinjska goba polna mikrobov in bakterij, nedavna študija razkriva še en običajen kuhinjski kos, na katerega morate biti pozorni: stojalo za začimbe.
Kuhinja je primerna za razvoj bakterij prav zaradi shranjevanja živil, v katerih se bakterije zelo hitro razvijajo. Služba za varno hrano in inšpekcijo Ministrstva za kmetijstvo je izvedla študijo, ki je bila objavljena v številki revije Journal of Food Protection septembra 2022, in v kateri je preučila, kateri kuhinjski izdelki so najbolj izpostavljeni navzkrižni kontaminaciji. Študija je bila izvedena med pripravo začinjenih puranjih hamburgerjev in že pripravljenih solat na različnih področjih.
Večina raziskav o navzkrižni kontaminaciji kuhinjskih površin zaradi ravnanja s surovim mesom ali perutninskimi izdelki se je osredotočila na kuhinjske deske za rezanje ali ročaje pip ter zanemarjene površine, kot so posode za začimbe, pokrovi smetnjakov in drugi kuhinjski pripomočki. Deske za rezanje in pokrovi smetnjakov sta se izkazali za najbolj onesnažene površine, ki so jih testirali raziskovalci.
Strokovnjaki predlagajo, da kozarčke za začimbe po uporabi obrišete s krpo, namočeno v milo in kuhinjsko razkužilo. Poleg tega je zelo pomembno, da vzdržujete osebno higieno. Pred in po rokovanju z mesom si umijte roke. Na ta način boste zmanjšali možnost zastrupitve in širjenja bakterij.