Super luna: Jutri nas na nebu čaka pravi spektakel

Modra super luna se bo ponovila šele leta 2026.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V sredo bo na nebu vidna modra super luna. Ne, luna ne bo modra, ta termin pomeni drugo polno luno v enem mesecu. Prvo polno luno tega meseca smo namreč lahko videli 1. avgusta, medtem ko bo druga (modra) jutri, 30. Avgusta, piše hrvaški portal index.hr.

 

V povprečju je super luna približno 16 % svetlejša od povprečne Lune. Zdi se tudi večja od povprečne polne lune. To se zgodi, ko je Lunina orbita najbližje Zemlji, hkrati pa je Luna polna. Super luna 30. avgusta bo videti še bližje Zemlji kot polna luna v začetku avgusta. Zadnja od štirih zaporednih super lun letos bo žetvena luna 28. septembra.

 

Viden bo tudi Saturn

 

Kdor zamudi jutrišnjo modro Superluno, bo moral na naslednjo še kar nekaj časa počakati. Namreč, medtem ko je okoli 25 % polnih lun super lun, ki so precej pogoste, je le 3 % polnih lun modrih lun, ugotavljajo pri Nasi. Naslednja modra super luna bo vidna šele maja 2026. Leta 2037 bo ta pojav viden tako januarja kot marca.

 

Ob modri super luni bo v sredo na nebu viden tudi Saturn, tako da ljubitelje astronomije čaka prava rajska poslastica.

 

Kaj je super luna?

 

Pot, po kateri Luna kroži okoli Zemlje, ni popoln krog, temveč rahlo podolgovata elipsa. Hkrati je nekoliko premaknjena, zato točko, kjer je najbližje Zemlji, imenujemo perigej, točko, kjer je najbolj oddaljena, pa apogej. V povprečju je Luna od Zemlje oddaljena okoli 384.400 km.

 

Pod vplivom gravitacije Sonca in planetov (predvsem Sonca) se Lunina pot premakne nekoliko dlje glede na Zemljo, zato ni vsak perigej enako blizu, kot ni vsak apogej enako oddaljen. V perigeju se Luna najbolj približa Zemlji na približno 363.295 km, medtem ko je v apogeju največ na približno 405.503 km.

 

Super luna ni uradni, astronomski izraz, ampak beseda, ki so jo skovali opazovalci neba in mediji. Astronomi uporabljajo izraza Luna v perigeju in Luna v apogeju.

 

Kaj je modra luna?

 

Modra luna je pojav, pri katerem se polna luna pojavi drugič v enem koledarskem mesecu. Tak pojav je mogoč, ker Luna obkroži Zemljo v 29,53 dni, koledarski mesec pa lahko traja 31 dni.