Supercelične nevihte in kaj je za njih značilno?

Supercelične nevihte so fascinantni, a potencialno nevarni vremenski pojavi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V zadnjih dneh neurja pustošijo po Sloveniji in po sosednjih državah. Slabo so jih odnesli tudi v Zagrebu, kjer so štirje ljudje izgubili življenje. Vremenski strokovnjaki pravijo, da je šlo za tako imenovano supercelično nevihto, najredkejšo, a zato najbolj uničujočo nevihto.

 

Supercelična nevihta je močna nevihta z mezociklonom ali vrtečim se tokom navzgor. Zaradi tega vrtenja jih imenujemo tudi rotirajoče nevihte. Med štirimi vrstami neviht (supercelične, nevihte, večcelične in enocelične) so supercelične najredkejše, a potencialno najmočnejše. Te nevihte se lahko raztezajo na območju do 32 km široko ter običajno trajajo dve do štiri ure.

 

Geografska porazdelitev

 

Supercelične nevihte se lahko pojavijo po vsem svetu pod določenimi vremenskimi pogoji. Pomembne regije vključujejo visoke ravnice osrednjih Združenih držav Amerike, dele Južne Amerike, Bangladeš in vzhodno Indijo, Južno Afriko in vzhodno Avstralijo. Občasno se pojavljajo na drugih območjih srednje zemljepisne širine, kot sta Evropa in vzhodna Kitajska, pišejo na spletnem portalu dnevnik.hr.

 

Vrste superceličnih neviht

 

Kot pojasnjujejo, lahko supercelične nevihte razvrstimo v tri vrste: klasične (normalna raven padavin), nizke padavine (LP) in visoke padavine (HP). Supercelične nevihte z malo padavinami  so pogostejše v sušnih podnebjih, kot so visoke planjave v Združenih državah, medtem ko supercelične nevihte z veliko padavin najdemo v vlažnih regijah. Čeprav se lahko pojavijo kjer koli pod pravimi pogoji, so supercelične nevihte najpogostejše v tako imenovani Aleji tornadov v visokogorju Združenih držav. Druge regije z veliko pojavnostjo vključujejo dele Evrope, koridor tornada v Argentini, Urugvaju in južni Braziliji.

 

Značilnosti superceličnih neviht

 

Supercelice so običajno izolirane od drugih neviht, čeprav so včasih lahko vgrajene v linijo neviht.

 

Kot piše spletni portal pogosto nastajajo v toplem sektorju nizkotlačnega sistema in se premikajo proti severovzhodu vzdolž hladne fronte. Supercelične nevihte lahko odstopajo od srednjega vetra in se premikajo desno ali levo od navpičnega strižnega vetra. Občasno se lahko razdelijo na dve supercelični nevihti z nasprotnimi rotacijami.

 

Supercelične nevihte so fascinantni, a potencialno nevarni vremenski pojavi, ki lahko povzročijo hude vremenske razmere, vključno s tornadi, točo in močnimi vetrovi. Razumevanje njihove strukture in vedenja je ključnega pomena za napovedovanje in pripravljenost nanje.