Suša in požari

Poletna sezona, visoke temperature in neprevidnost so pogosti vzroki za požare, ki smo jim priča.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Včeraj je gorelo v slovenski Istri. Ob 20.09 je v bližini naselja Topolovec gorelo na polju. Požar na površini okoli 500 kvadratnih metrov so pogasili gasilci PGD Gradin in JZ GB Koper.

Ob 22.30 je v naselju Sečovlje tudi gorelo. Nasproti letališča zagorel je kup grmičevja in pokošena trava. Požar na površini okoli 50 kvadratnih metrov so pogasili gasilci JZ GB Koper in PGD Sečovlje.

Ob 22.49 je v naselju Tinjan zagorelo v gozdu. Požar na površini okoli 600 kvadratnih metrov so pogasili gasilci JZ GB Koper in PGD Dekani.

Gorijo tudi Portugalska, Španija, Francija in Turčija

V več državah so temperature presegle 40 stopinj Celzija, visoke temperature pa se bodo nadaljevale tudi naslednji teden. Vse to je povzročilo vročinski val in hude požare po celotni Evropi. Zelo hudo je na Portugalskem, v Franciji, Turčiji in Španiji. Na terenu je več tisoč gasilcev, pri gašenju si pomagajo s helikopterji in letali, na pomoč pa jim je ponekod priskočila tudi vojska.

Na Portugalskem se soočajo s temperaturnimi rekordi. Najhuje je trenutno na območju mesta Leiria, kjer je zaradi ognja in dima svoje domove moralo zapustiti vsaj 600 ljudi. Razmere dodatno otežuje močan veter, ki razpihuje plamene. Portugalska se je s takšnimi okoliščinami srečala tudi leta 2017, ko je zaradi ognja v državi umrlo 100 ljudi.

V Franciji se s požari bori 1000 gasilcev, predvsem na jugozahodu države. Tam gori približno 4000 hektarjev. Iz mesta Landiras, ki leži južno od Bordeauxa, so evakuirali približno 500 ljudi, iz francoskega zalivskega mesta Arcachon, kjer prav tako divjajo večji požari, pa so morali evakuirati več kot 6000 ljudi.

Španiji so v sredo razglasili izredne razmere. V andaluzijskem mestu Almonte so v sredo zabeležili 46,6 stopinje Celzija, še višje temperature naj bi v državi zabeležili danes. Vročinski val bo tudi v Španiji trajal do torka, ko naj bi bile temperature najvišje. Iz španske province Salamanca so zaradi ognja evakuirali 49 otrok, ki so bili na poletnem taboru. V državi trenutno gori vsaj 4000 hektarjev zemlje. Španija se s požari v naravi srečuje že celo leto, od januarja pa do 3. junija je v državi pogorelo več kot 70.000 hektarjev, kar je približno še enkrat več od desetletnega povprečja.

Požari divjajo tudi v Turčiji. Na otoku Datca, ki je priljubljena turistična destinacija, je pri gašenju požara sodelovalo osem letal, 14 helikopterjev in več kot 100 gasilskih vozil, so sporočile turške oblasti. Evakuirali so več hiš. Požari so tudi v okolici Izmirja.