Nova raziskava povezuje plinske štedilnike s pojavljanjem enega od osmih primerov otroške astme, je objavila ameriška Komisija za varnost potrošniških izdelkov, pri čemer poudarja, da bo preučila možnost njihove prepovedi. Negativen vpliv teh naprav na zdravje ljudi je daleč večji, zato se tistim, ki se ne želijo ali ne morejo odpovedati plinskim pečem, priporoča več načinov, kako zmanjšati škodo, poroča N1.
Plinske peči so nedvomno vir onesnaževanja notranjega zraka. Obstajata dva načina, kako plinske peči onesnažujejo naše domove. Prvi je najbolj očiten – ko so v uporabi. Zagorel plin ustvarja toploto, ki povzroča vezanje kisika in dušika s plamenom. Ti se združijo in ustvarijo dušikov oksid in dušikov dioksid, skupaj znane kot NOx, ki lahko dražijo pljuča. A to ni edina spojina, okoli katere se je treba bati. Kuhanje na plin lahko prav tako sprošča ogljikov monoksid, delce in celo formaldehid. Vsi imajo različne škodljive učinke na zdravje in lahko vplivajo na dihalni in kardiovaskularni sistem.
Vedno več raziskav kaže, da plinske peči izpuščajo strupene spojine celo, ko niso v uporabi. Med tistimi, ki povzročajo največjo zaskrbljenost, je bencen, ki je kancerogen. Raziskava PSE Health Energy je odkrila bencen v 99 odstotkih vzorcev, odvzetih iz domov v Kaliforniji. Druge odkrite kemikalije vključujejo ksilene, toluen in etilbenzen, ki lahko prav tako povzročajo težave z dihanjem in celo rak.