Žično ograjo v skupni dolžini 51 kilometrov je leta 2015, ob velikem prehodu beguncev, začela postavljati vlada Mira Cerarja
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je prejšnji teden pojasnila, da naj bi bilo odstranjevanje končano v 150 delovnih dneh, saj vojska predvideva, da je na dan mogoče odstraniti 200 metrov žice. Nato bo prišlo na vrsto tudi odstranjevanje 143 kilometrov dolge panelne ograje, vendar bodo še pred tem izpeljali razpis za izbor izvajalca.
Ministrica poudarja, da je ograja bila postavljena kot začasni instrument. “Nespremenljivo je, da bi postala trajen element mejne politike v običajnih migracijskih razmerah. S tem bi namreč sporočili družbi, da so migracije krizne same po sebi, kar je napačna predpostavka. Migracije so del sodobnih družb, njena stalnica v sodobnosti in v preteklosti,” je dodala.
Odločitvi Golobove vlade močno nasprotujejo opozicijske stranke SDS in NSi, saj menijo, da je odstranitev ograje lahkomiselna ter da dodatna tehnična sredstva, kot so droni, ne bodo zagotavljali enako stopnjo varnosti.
Iz Ministrstva za notranje zadeve so nam sporočili naslednje: “Načrt za postavitev ograje na meji je označen s stopnjo tajnosti, zato vam podatkov o lokaciji postavljene ograje ne moremo posredovati. Kot je v petek na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica za notranje zadeve mag. Tatjana Bobnar, je priloga gradiva – načrt odstranjevanja ograje – označen s stopnjo tajnosti, zato o podrobnostih ne moremo govoriti. Ko bomo začeli z odstranjevanjem žice, predvidoma v drugi polovici tega tedna, bomo pravočasno in ustrezno obvestili tudi medije in vas povabili na fototermin prvih metrov odstranjevanja ograje.”