“Testi bodo na voljo učencem, dijakom in udeležencem izobraževanja odraslih od 29. avgusta dalje,” je na današnji novinarski konferenci pojasnil državni sekretar magister Tadej Ostrc in ob tem spodbudil najprej k uporabi testov, ki so bili prevzeti v lanskem šolskem letu. Sicer bo v primeru poslabšanja epidemiološke slike ministrstvo sproti prilagajalo število testov, kot tudi ostale ukrepe. Ministrstvo namreč na tedenski ravni aktivno spremlja razvoj in potek epidemije.
Minister Danijel Bešič Loredan je ob tem poudaril, da smo še vedno v fazi 1, ko prevladuje različica virusa, ki pri večini obolelih ne povzroča težjega poteka bolezni. “Zaščitili bomo najbolj ranljive skupine in o vseh morebitnih zaostritvah ob potencialnem poslabšanju situacije bomo pravočasno obveščali javnost,” je povedal. Za boljše sodelovanje, hitrejše usklajevanje in medsebojno obveščanje so v sklopu ministrstva vzpostavili tudi posebno koordinacijsko-operativno skupino pod vodstvom državnega sekretarja Ostrca, ki bo skrbela za pravne, finančne in organizacijske okvirje implementacije strokovnih priporočil v prakso.
Nabor ukrepov, ki bodo dobili širok družbeni konsenz, bo umeščen v zakon
Z namenom priprave in ustreznega odzivanja na aktualno in bodočo epidemiološko situacijo v Sloveniji, so pregledali vseh deset protikoronskih paketov, pri čemer so se osredotočili na ukrepe, ki so se oziroma se nanašajo na področje zdravstva. Nabor ukrepov, ki bodo dobili širok družbeni konsenz, bodo umestili v Zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic epidemije COVID-19 na področju zdravstva. Kot je pojasnila vodja Službe za sistemsko zakonodajo na ministrstvu magistra Mateja Radej Bizjak, nabor ukrepov trenutno šteje približno 35 ukrepov, kot so pravica do kratkotrajne odsotnosti, organizacija ambulant za neopredeljene paciente, dodatek za delo s covid bolniki in drugi. Ukrepe bodo javno objavili na spletni strani ministrstva in poslali različnim deležnikom v usklajevanje oziroma dopolnitev.
Nekaj deset vlog za odškodnine zaradi posledic po cepljenju
Sicer so se na današnji novinarski konferenci dotaknili tudi drugih tem, kot so aktualno dogajanje v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, dolgotrajna oskrba, vzpostavitev strateškega sveta za prenovo zdravstvenega sistema, prvo zasedanje zdravstvenega sveta, ki bo jutri, nujne medicinske pomoči, področja duševnega zdravja in drugih aktualnih tematik s področja zdravstva. Minister pa je na vprašanje o odškodninah za posledice po cepljenju proti covidu odgovoril, so postopki glede dokazovanja posledic trenutno dolgotrajni in zapleteni, netransparentni, veliko je tudi pravne praznine. Za zdaj so prejeli nekaj deset vlog za odškodnine, potencialnih pa jih je nekaj tisoč, a te še niso popolne, “to pa zato, ker je postopek tako dolg in zapleten”. Večinoma gre sicer za zaplete po cepljenju s cepivom AstraZenece.