Policija je sporočila, da je v okviru dveletne preiskave, poimenovane po znanem latinskem reku “Pecunia non olet” (Denar ne smrdi), aretirala 13 osumljencev. Ob uspešno zaključeni akciji je na svoji spletni strani objavila tudi videoposnetek, ki prikazuje razbite cevi in stene, poplavljena stranišča in mizo, polno bankovcev po 50 in 100 evrov.
Con il pretesto di eseguire spurghi fognari, inondavano gli appartamenti di liquami per estorcere cifre esorbitanti. 12 gli arrestati dai poliziotti di Fiumicino per truffa. Durante perquisizioni con @GDF sequestrati circa 100mila euro in contanti, gioielli e un’auto #27novembre pic.twitter.com/ZPwqGC9kGP
— Polizia di Stato (@poliziadistato) November 27, 2024
Policija osumljencem poleg goljufije očita tudi izsiljevanje. Če so namreč njihove žrtve opazile, da gre za goljufijo in zavrnile izvedbo del za visoko ceno, jih je združba izsiljevala in jim zagrozila z nasiljem.
Lažno vodovodno podjetje je na račun nič hudega slutečih strank ustvarilo milijonske prihodke, poročajo tuji mediji.
Združba je delovala vselej po istem vzorcu. Najprej je zahtevala 500 evrov predplačila, preden se je lotila čiščenja zamašenih odtokov. Škodo so nato še povečali, pri čemer so razbili stene in tla v navideznem iskanju mesta, kjer je prišlo do zamašitve cevi, da bi izsilili še več denarja.
Na ta način so povzročili, da so bila celotna stanovanja zalita z odplakami iz kanalizacije, s čimer so nedvomno potrdili, da “denar ne smrdi”.
Sistematičnost njihovega ravnanja, predrznost osumljencev, ki so se lotili celo starejših in posebej ranljivih ljudi, njihova aroganca, neusmiljenost, ki so jo izkazali pri tem, da so žrtev in njihova bivališča pustili v groznih in tudi nevarnih razmerah, so botrovali k odločitvi sodnice pri izreku sodnih ukrepov.
Rek Pecunia non olet pripisujejo rimskemu cesarju Vespazijanu, ki naj bi to dejal, ko se je njegov sin pritožil nad sramotnim davkom na urin. Davek je bil naložen trgovcem, ki so uporabljali urin, zbran iz javnih stranišč, za beljenje tog in strojenje usnja.