Trajnostni znak INHERITURA povezuje zelene turistične ponudnike

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Istri je eden od nosilcev znaka INHERITURA Krajinski park Strunjan, ki je znak prejel marca 2021.

»Skrbimo za najdaljši odsek naravne obale v Tržaškem zalivu. Prav načrtno upravljanje z naravno dediščino je bil eden ključnih kriterijev za pridobitev znaka INHERITURA. V okviru projekta INHERIT smo se lotili sanacije poti, pri obnovi stopnic in podpornih zidov pa uporabili suhozid,« je predstavila izkušnje s pridobljenim znakom Brina Knez iz krajinskega parka Strunjan.

 

»Območja INHERITURA so prepoznana pod skupno znamko, ki predstavlja območja, katera v svoje aktivnosti vključujejo lokalno skupnost, skrbijo za dvig prepoznavanja in ohranjanja naravne dediščine in promocijo trajnostnega in zelenega turizma ter zelenih, butičnih turističnih aktivnosti na območju. Območja se povezujejo s skupnimi mednarodnimi itinerariji po vzoru UNESCO znamke,« pojasnjuje Maja Košak iz Javnega zavoda za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte Občine Izola.

 

Zeleni ponudniki morajo v svojo turistično ponudbo vključevati več trajnostnih aspektov, in sicer spodbujanje trajnostne mobilnosti (mobilnost s kolesi in urejenimi pešpoti), ustrezno ravnanje z odpadnimi vodami, ustrezno ravnanje z odpadki, kjer je v ospredju prioriteta preprečevanja nastajanja odpadkov oziroma ponovna uporaba, zamenjava netrajnostnih materialov s trajnostnimi, ekološko in varčno upravljanje z električno energijo, uporaba lokalne in sezonske hrane in podobno. Zeleni ponudniki trajnostni turizem oglašujejo v svoji turistični ponudbi, poleg tega pa si prizadevajo tudi s spodbujanjem aktivnosti v naravi in promocijo varovanja naravne in kulturne dediščine, kar sledi tudi iniciativi INHERITURA znamke. »Ponudniki so tako ambasadorji in varuhi naravne in kulturne dediščine kraja,« nadaljuje Maja Košak. »Zelenih ponudnikov v slovenski Istri je kar nekaj. Predvsem se lahko pohvalimo z zelenimi destinacijami, med katerimi je tudi občina Izola, ki je v letu 2021 pridobila Zlati znak, Slovenia Green Destination, in tudi Hotel Belvedere, kot prejemnik znaka Slovenia Green Accomodation in znaka Zeleni ključ.«

 

Tjaša Likar s Turističnega združenja Izola pa je opozorila na pomen znaka za razvoj trajnostnega turizma, saj tako spodbujena prizadevanja upravljavcev krepijo blagovno znamko posamezne destinacije in njeno prepoznavnost. »Krepi se lokalna identiteta, hkrati pa s podaljšanjem turistične sezone blažimo učinke prevelike zgoščenosti samo v času polne sezone.«

 

Evropski projekt INHERIT, ki je sofinanciran iz programa sodelovanja Interreg Mediteran, z vsako posamično akcijo uveljavlja svoje osnovno poslanstvo, tj. trajnostno varovati in vrednotiti obalno in pomorsko naravno dediščino ter obenem spodbuja strategije trajnostnega turizma za ohranjanje naravne dediščine Sredozemlja zajema obalna območja 13 partneric na severni obali Sredozemskega morja: Albanije, Bosne in Hercegovine, Cipra, Črne gore, Gibraltarja, Grčije, Francije, Hrvaške, Italije, Malte, Portugalske, Slovenije in Španije. Na posvetu, ki so ga pripravili minuli mesec, 18. januarja 2022, v regijskem parku Škocjanske jame, so predstavili pogoje javnega poziva, na katerega morajo slovenski kandidati poslati svojo prijavo do 15. februarja 2022 za pridobitev znaka INHERITURA. »Prijavijo se lahko vsa sredozemska območja, ki če se nahajajo znotraj regije na ravni NUTS 3, ki ima lastno obalo, ali kjer več kot polovica prebivalstva živi manj kot 50 kilometrov od morja, kar pomeni, da se prišteva med “obalna območja”. Območja morajo vključevati tudi raznovrstno naravno dediščino in izpolnjevati morajo številne okoljske in trajnostne kriterije, ki jih je mogoče razvrstiti v štiri kategorije: Ukrepi za okoljsko upravljanje in varstvo; Valorizacijske in promocijske dejavnosti; Upravljanje in strateško načrtovanje in Izobraževanje in ozaveščanje,« pojasnjuje Maja Košak. Razglasitev prejemnika znaka INHERITURA bo v začetku aprila 2022.

 

Foto: Norbert Buduczki